Kampaň EAZA 2006-2007: Madagascar
Úvod » Kampaň EAZA 2006-2007: Madagascar

Obdobie: 15.09.2006 – 15.09.2007

Kampaň Madagaskar sa zaradila medzi mimoriadne úspešné a populárne kampane. Zvláštna geologická história ostrova spôsobila evolúciu jedinečnej flóry a fauny, tisícov druhov žijúcich len na tomto veľkom ostrove. Preto niet divu, že Madagskar je považovaný za jedno z najväčších a najdôležitejších centier svetovej biodiverzity. Veľké percento madagaskarských ekosystémov je však vo veľkom nebezpečí. Pralesy sa scvrkli vďaka ľudským aktivitám o 90%, veľmi rozšírená je erózia v dôsledku vyklčovania lesov. Významný počet druhov je vedených v kategórii Kriticky ohrozený, Ohrozený alebo Zraniteľný.

Z týchto príčin vyhlásila EAZA v roku 2006 v poradí šiestu ochranársku kampaň Madagaskar, v jazyku Malgašov “Arovako i Madagasikara” (Ochráňme Madagaskar). Bojnická zoo prispela do kampane viacerými spôsobmi. V tejto sezóne sfunkčnila novú expozíciu prezývanú “Ostrov lemurov”. Ide o koncept využitia neveľkého ostrovčeka s prirodzenými stromami v strede veľkého rybníka (najväčšej vodnej plochy zoo). Lemury naň môžu prechádzať cez lávku vytvorenú z horizontálne položeného agátového kmeňa, na ktorý sa napája tunel až do lemurinca. Súčasťou expozície je i malá botanická kolekcia madagaskarských sukulentov v blízkosti ubikácie lemurov, rovnako i tri nové menšie panely o kampani. Jeden z nich je špeciálny svojim obsahom – hovorí o ojedinelom vzťahu Slovenska a Madagaskaru, resp. o slovenskom kráľovi tohto ostrova Móricovi Beňovskom. Štylizované predstavenie divadelníkov na tému príchod Mórica Beňovského do zoo expozíciu otvorilo a akcii dodalo originálny ráz.

Vďaka kampani sa vyzbieralo viac ako 600 000 Eur, z nich sa priamo podporilo 20 ochranárskych projektov na Madagaskare. Do kampane sa zapojil i vtedajší prezident ostrova Marc Ravalomana. Kampaň rozšírila povedomie Európanov o biologickej hodnote ostrova, podporila rozvoj výskumu a miestneho ekoturizmu a upevnila väzby medzi EAZA inštitúciami a Madagaskarom.

O návšteve kráľa Madagaskaru v ZOO Bojnice a čo možno neviete o Móricovi Beňovskom

Móric Augustus Beňovský je všeobecne známy dobrodruh a cestovateľ slovenského pôvodu, ktorý sa predovšetkým preslávil desať rokov trvajúcim kraľovaním na ostrove Madagaskar. Málokto však vie, že to bol svojho času významný svetobežník a politický dejateľ. O niektorých obdobiach a činoch v jeho živote sa v jeho životopisnom diele od Joža Nižnánskeho vôbec nič nepíše. Rovnako tieto pasáže vynechali aj tvorcovia známeho televízneho seriálu “Vivat Beňovský”. Našťastie existuje niekoľko podrobnejších biografií od popredných nielen slovenských historikov a čosi som vybral z internetovej encyklopédie Wikipedia.

Keď sme uvažovali nad tým, ako naša zoo prispeje k plánovanej madagaskarskej kampani, jedným z nápadov bolo prizvať populárneho slovenského herca a predstaviteľa hlavnej postavy nekonečne krát opakovaného seriálu Vivat Beňovský, pána Jozefa Adamoviča. Žiaľ, pán Adamovič zo zdravotných dôvodov nemohol v tom období účasť prisľúbiť. A tak sme sa rozhodli nahradiť televízneho Mórica Beňovského hercom z činohry Martinského divadla. Na 1. mája 2007 sme naplánovali slávnostné otvorenie novej sezóny zoo a zároveň otvorenie expozície “Lemurí ostrov” (viac o vzniku expozície v článku Mgr. Mihálovovej, Zborník komisie pre poloopice 2007). Historické pripomenutie nášho slávneho rodáka zabezpečoval návštevníkovi zoo informatívny text na paneli o Madagaskare a Slovensku, ponúkaný aj v anglickej a nemeckej mutácii. Rovnaký text doplňoval bojnickú verziu kampaňového letáku. Jedno celé číslo Zoočasopisu sa venovalo problematike kampane, madagaskarskej fauny a samozrejme aj Móricovi Beňovskému. Na predstavu pridávame niekoľko ilustračných fotografií zo slávnosti otvorenia ostrova, zahájenia sezóny a fotky s novinkami súvisiacimi s kampaňou. Pri ostrove lemurov pribudla menšia sezónna botanická expozícia venovaná madagaskarskej flóre, medzi sukulentmi sa ocitol aj lemur kata z dreva, podobne jeden drevený vari zdobí okraj rámu jedného z trojice panelov kampane. Ale späť k Móricovi. Okrem toho, že bol cestovateľ a dobrodruh stihol tento osvietenec ešte oveľa viac. Len sa o jeho prvenstvách akosi nepíše. Bol aj zdatným spisovateľom, plukovníkom francúzskej armády, veliteľom poľskej armády a rakúskym vojakom. No najvýznamnejšie jeho činy sú tieto:

Bol to prvý Európan, ktorý sa plavil v severnom Pacifiku – preskúmal západné pobrežie Aljašky medzi ústím Yukonu a Kuskokwinu, pričom sa plavil pozdĺž ostrova Unimak (Aleuty), a jeho cesta do Macaa bolo prvá známa cesta zo severovýchodného pobrežia na juhovýchodné pobrežie Ázie. Bol to prvý človek, ktorý navštívil štyri kontinenty (Európa, Ázia, Afrika, Amerika). Prvý človek, ktorý preskúmal Ostrov sv. Vavrinca, významný prieskumník ostrova Madagaskaru a prvý zjednotiteľ a kráľ Madagaskaru. Prvý slovenský autor celosvetového bestselleru. Prvý Slovák, ktorý zasiahol do vývoja väčšieho počtu krajín (minimálne Poľska, USA, Francúzska, Rakúska a Madagaskaru).

Pripravil: RNDr. Peter Lupták
Celý článok v prílohe