Kampaň EAZA 2010-2011: Ape: Ľudoopy
Úvod » Kampaň EAZA 2010-2011: Ape: Ľudoopy

Obdobie: 24.09.2010 – 28.09.2011

Kampaň EAZA venovaná ľudoopom si dala za cieľ prispieť k zachovaniu týchto našich najbližších príbuzných pre ďalšie generácie. Všetkých 6 druhov veľkých ľudoopov a 16 druhov gibonov je dnes ohrozených. Ľudia ich zabíjajú, berú im životné prostredie vyrubovaním pralesa a prenášajú choroby. Bez našej pomoci tieto nádherné tvory zmiznú navždy.

Takmer všetky spadajú do kategórie Kriticky ohrozených alebo Ohrozených druhov. Napríklad gibon hainanský je na pokraji vyhynutia, dnes žije len 20 jedincov. Gorila nigérijská prežíva v počte asi 400 zvierat. Aby sme tieto ikonické zvieratá zachránili, musíme chrániť prostredie, kde žijú. V tomto prípade ide o tropické dažďové lesy. Ako ciele si kampaň vytýčila: zvýšiť ochranu habitatov a ich likvidáciu, zníženie obchodu a lovu ľudoopov pre zisk, zmeniť správanie konzumentov a znížiť tlak na ľudoopy a nakoniec vyzbierať 1milión eur na založenie fondu na podporu ochrany ľudoopov. Viac ako 300 EAZA inštitúcií by mohlo prispieť teoreticky sumou 3333 Eur a vtedy by sa tento ambiciózny cieľ podaril. Bohužiaľ, ľahostajnosť a nedostatok prostriedkov na takéto podporné aktivity u mnohých zoo spôsobili, že suma nebola vyzbieraná. Vyzbieralo sa 422 915 Eur. Naša zoo usporiadala sprievodné akcie v rámci slávnostného krstu mláďaťa gibona či oslavy druhých narodenín orangutana Kirana. Podieľala sa i na podpore ochrany goríl v Gabone a Kamerune a podporila kampaň proti využívaniu oleja z palmy olejovej v produktoch dennej spotreby. Zúčastnila sa na proteste, ktorého výsledkom bolo, že európsky parlament schválil povinnosť výrobcov uverejňovať informáciu, či výrobok obsahuje palmový olej. Potom si konzument môže vybrať. Kupovaním výrobkov s použitím palmového oleja sa nepriamo podporuje likvidácia pralesov v Ázii či Afrike a tým zabíjanie ľudoopov. Okrem toho sa spolu s inými slovenskými zoo zapojila do akcie Venuj mobil, zachráň ľudoopy! V rámci nej sme vyzbierali 441 mobilov (najviac zo slovenských zoo) a peniaze za ne boli doručené na konto kampane EAZA. Bohužiaľ, ak by nedošlo k technickým problémom organizujúcej spoločnosti Asekol, určite by sme vyzbierali ešte viac.

Z filmu Green (voľne šírený na adrese www.greenthefilm.com

Z filmu Green (voľne šírený na adrese www.greenthefilm.com

Ukážka z nášho príspevku na Facebooku ZOO Bojnice

Chceš naozaj pomôcť vymierajúcim ľudoopom?

Ak chceš vedieť ako pomôžeš, pozri si alebo stiahni film GREEN na tejto adrese: http://www.greenthefilm.com Film je voľne dostupný a bez komentára. Je to emotívne a srdcervúce video, ktoré nenechá nikoho, kto má rád ľudoopy, chladným. Je o našej zodpovednosti a vine za ničenie pralesov a zabíjanie zvierat vrátane ľudoopov. Film získal viac ako 20 medzinárodných cien na rôznych festivaloch. Je príbehom orangutanice Green, ktorá sa dostala do sveta, o ktorom sa jej predtým ani nesnívalo a ktorý jej spôsobil jej koniec.

Viete, že našou nevedomosťou zabíjame orangutany?

Ázijské krajiny ovládol ohromný rozmach v produkcii palmového oleja (pozri obrázok dole vpravo). Čo to má spoločné s orangutanmi? Ak má vzniknúť plantáž s palmou olejovou, najprv musíte vyrúbať a vyholiť celý prales. Stromy sa zotnú a zvyšok lesa sa vypáli. Potom sa vysadia sadenice a čaká sa na čas, kým palma začne rodiť. Z plodov sa vyrába palmový olej. Tento produkt sa potom úspešne vyváža do Európy a Ameriky, kde je po ňom obrovský dopyt. Prečo? Predovšetkým preto, lebo sa pridáva do obrovského množstva výrobkov, ktoré my, konzumenti spotrebúvame a ani o tom nevieme. Nájde sa v potravinách ako sú napr. tyčinky Mars a mnohé iné, v pracích práškoch, avivážach, mydlách a hojne sa používa v kozmetickom priemysle (rúže na pery, krémy, atď) a jeho využitie je aj vo výrobe pohonných hmôt. Najväčšou tragédiou palmového oleja je, že palma rodí produktívne len 15 rokov. Potom sa pôda vyčerpá a nedá sa viac použiť (pôdna vrstva pralesov je veľmi tenká). To ale znamená, že pestovateľ ide ďalej a vyrubuje ďalší kus pralesa. Po plantáži ostane len mesačná krajina.

Ako pomôžeš? Kupuj naše oleje a zachrániš orangutany!

V prvom rade sa už vďaka prebiehajúcej kampani podarilo dosiahnuť, že európsky parlament práve schvaľuje povinnosť každej členskej krajiny uvádzať na etikete príslušného výrobku informáciu či výrobok obsahuje palmový olej. Doteraz sa častokrát uvádzal len údaj “rastlinný olej”, za čím sa skrýval i palmový olej z Ázie. Toto je jediná cesta ako zastaviť katastrofu, pretože takéto výrobky môžu konzumenti, ako sme my, ignorovať. Ak sa zníži predaj, zníži sa následne i produkcia a deštrukcia pralesov a v konečnom dôsledku zabíjanie orangutanov. Kupujte domáce oleje! Už čoskoro budú výrobky informovať či obsahujú palmový olej, potom ich ignorujte! Ak nič neurobíme, orangutany vyhynú!

A nezabudni, keď pôjdeš do zoo, dones starý mobil. Alebo daj vedieť kamošom, ktorí sa k nám chystajú, nech prinesú staré mobily a naozaj pomôžete.