Kazuár získal partnerku
Úvod » Kazuár získal partnerku

Dnes do zoo dorazil mimoriadne vzácny prírastok – samica kazuára veľkoprilbého (Casuarius casuarius) z belgickej Zoo Planckendael. „Priviezť do zoo nového kazuára je v podstate veľká udalosť, ktorá sa opakuje iba raz za desiatky rokov. Čakací zoznam na tieto vtáky je nekonečný, a nepoznám zoo v ktorej by ich nechceli. Preto sme veľmi nadšení z toho, že náš samec Robo sa po mnohých rokoch dočkal partnerky. Je to tak trošku sviatok pre chovateľov vtákov,“ komentoval príchod kazuárky zoológ Michal Sloviak.

[image_options image_id=”7076″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]

Kazuáre sú veľké nelietavé vtáky, rozšírené v tropických dažďových lesoch na ostrove Nová Guinea a rovnako aj na malom území v severnej Austrálii. Toto inak nádherné zviera s nevinným pohľadom je austrálčanmi právom považované za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi. Je známych viacero prípadov, kedy došlo k usmrteniu človeka kazuárom. Jeden z jeho troch prstov na nohe totiž skrýva veľmi ostrý, až desať centimetrov dlhý pazúr, ktorým dokáže pri kopnutí rozpárať čokoľvek. Aj napriek svojej povesti ide o pomerne plachého vtáka, ktorý veľmi nevychádza z húštin lesa. Jeho jedálniček pozostáva predovšetkým z ovocných plodov, no nepohrdne ani inými časťami rastlín a živočíšnou zložkou v podobe hmyzu a drobných stavovcov či zdochlín. Podobne ako to poznáme u pštrosov, aj v prípade kazuára sa o zahrievanie vajec a následnú výchovu mláďat stará výlučne samec. V prírode je tento vták čoraz vzácnejší.

[image_options image_id=”7077″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]

„Kazuára v našej zoo chováme od roku 1999. Samec Robo je historicky prvým úspešne odchovaným mláďaťom kazuára v českých a slovenských zoo. Pochádza z pražskej zoo, kde sa narodil v roku 1998. Prvý pokus o získanie partnerky nebol príliš úspešný. Ročná samica prišla z amsterdamskej zoo v roku 2009, bohužiaľ následkom dlhodobých zdravotných problémov po roku uhynula. Nová samica sa narodila v roku 2000 v anglickom Paingtone a neskôr bola jej domovom Zoo Planckendael. Na základe odporúčania koordinátora európskej plemennej knihy bolo rozhodnuté o jej prevoze do našej zoo. Z chovateľského hľadiska je u kazuárov najnáročnejším momentom spájanie zvierat dohromady, každý kazuár je povahovo iný. V zoologických záhradách sa po väčšinu roka držia oddelene, a manipulujeme s nimi vždy bezkontaktne. Okrem pestrej zložky ovocia a zeleniny dostávajú doplnkovo napr. aj myši a kuriatka. Robo má veľmi v obľube slivky mirabelky, ktoré dozrievajú priamo v jeho výbehu. Kazuárka, ktorá zatiaľ nemá meno, je na rozdiel od Roba povahovo veľmi pokojná, a dobre sa s ňou manipuluje. Od belgických kolegov sme sa dozvedeli, že jej najobľúbenejším jedlom sú paradajky. Expozičný výbeh nad expozíciou medveďov obýva samec, novú samicu pri dávke trpezlivosti spozorujete v zadnom výbehu“ doplnil Michal Sloviak.