Získali sme tajomnú nandíniu
Úvod » Získali sme tajomnú nandíniu

Nandínia africká (Nandinia binotata) je nová rarita našej kolekcie vzácnych a unikátnych zvierat z celého sveta. V súčasnej dobe je tento druh chovaný mimo Afriku iba v dvoch zoo na svete. Návštevníci bojnickej zoo tak majú jedinečnú príležitosť pozorovať z blízka toto málo známe a tajomné zviera.

Je to drobná šelma, príbuzná cibetkám a ženetkám. Vyznačuje sa pomerne štíhlym telom s dlhým chvostom, a nenápadným sivohnedým sfarbením s tmavými škvrnami. Nezvyčajné sú jej viditeľne žiarivé oči tmavožltej farby. Nandínia obýva najmä tropické dažďové lesy na veľkom území západnej, strednej a východnej Afriky. Žije samotársky a veľmi skryto, aktívna býva prevažne v noci, väčšinu času trávi v korunách stromov. Dôležitou súčasťou jej potravy sú ovocné plody. Okrem toho však požiera aj rôzne kvety a listy, vtáčie vajcia, loví hmyz, drobné stavovce, často hlodavce, netopiere, niekedy aj malé nočné primáty – komby.

„Nandínia je majster dokonalej kamufláže. To ako neuveriteľné dokáže splynúť s prostredím, sme sa presvedčili aj u nás v zoo – po vypustení do expozície sme ju nevedeli nájsť. Zrejme aj to bude jedným z najhlavnejších dôvodov toho, prečo je taká vzácna. Hoci v skutočnosti patrí v niektorých oblastiach Afriky k najbežnejším nočným predátorom, stále uniká pozornosti a nedá sa povedať, že by patrila k detailne preskúmaným druhom“ opisuje nandíniu zoológ Michal Sloviak, a ďalej uvádza, že zoologické záhrady získali v minulosti tento druh vždy len sporadicky, a väčšinou išlo o jednotlivé zvieratá odchytené v prírode. Aj to je však svojim spôsobom unikát, pretože dodnes nandíniu v prírode až na pár šťastlivcov poriadne nikto nevidel a nenafotil. Často sú dôkazom jej prítomnosti v danej oblasti len úlovky domorodcov, alebo zrazené kadávery pri frekventovaných cestách cez územia pralesov. „Zatiaľ máme v zoo jeden exemplár, samicu ktorá sa narodila minulý rok v malej miestnej  zoo na predmestí Lomé, hlavného mesta západoafrickej krajiny Togo. Intenzívne pracujeme na dovoze ďalších zvierat, no zdá sa, že to nepôjde tak rýchlo akoby sme chceli“ doplnil Michal Sloviak.