Nezisková organizácia Save-Elephants, ktorá spolupracuje s Národnou zoo Bojnice, zaznamenala v priebehu kalendárneho roka 2021 veľký progres
Úvod » Nezisková organizácia Save-Elephants, ktorá spolupracuje s Národnou zoo Bojnice, zaznamenala v priebehu kalendárneho roka 2021 veľký progres

Národná zoologická záhrada Bojnice sa dlhodobo a permanentne zapája do rôznych projektov, ktoré majú zmysel a to najmä vzhľadom k životnému prostrediu, biodiverzite, či ochrane ohrozených druhov živočíchov. Sme tiež partnermi rôznych organizácií, či zoologických záhrad, ktoré sú v tomto smere aktívne. Jedným z týchto partnerov je aj nezisková organizácia Save-Elephants, ktorá sa zaoberá ochranou afrických slonov.

Slony africké v ohrození

Pytliactvo v Afrike v posledných rokoch dosiahlo neuveriteľnú mieru a slony môžu z Afriky vymiznúť do jedného desaťročia. Ročne je ich ulovených cez 30 000, len v poslednej dekáde ich populácia klesla o 60%. Väčšina slonov prichádza o svoj život kvôli klom, ktoré sú aj napriek medzinárodnému zákazu obchodovania – CITES na čiernom trhu veľmi cenenou komoditou.

Boj proti pytliakom a priekupníkom

Organizáciu Save-Elephants založil v roku 2012 prírodovedec a cestovateľ Arthur F. Sniegon, ktorý v strednej Afrike doprevádza strážcov parkov priamo pri protipytliackom boji, vyjednáva s pytliakmi a dílermi a tak pomáha zatýkať priekupníkov. V Čade pomáha ochranárom s monitorovaním a GPS obojkovaním slonov a spoločne s nadáciou Kola pro Afriku organizuje taktiež zásielky darovaných českých horských bicyklov pre strážcov národných parkov.  Arthur taktiež spoločne s dobrovoľníkmi buduje okolo poľnohospodárskych polí domorodcov úle, ktoré včely dobrovoľne kolonizujú. Vytvárajú tak včeliu bariéru proti slonom, ktoré ničia ich úrodu a chodia sa na polia nakŕmiť. Veľmi zaujímavý je aj “psí projekt”, ktorý sa zameriava na znižovanie pytliactva a priekupníctva.

Mikiny a tričká, ktoré majú zmysel

Určite si väčšina z našich priaznivcov ešte spomína na spustenie projektu za bránami bojnickej zoo, ktorý nesie názov „Mikiny a tričká, ktoré majú zmysel.“ Národná zoo Bojnice sa nevenuje len chovu ohrozených druhov zvierat na svojom území, ale zapája sa aj do rôznych záchranných programov pre zvieratá vo voľnej prírode. A práve preto si v polovici septembra kalendárneho roku 2020 pripravila pre verejnosť projekt, v ktorom mohol pomôcť každý. Národná zoo Bojnice nemyslí len na svoje slonice z expozície, ale aj na divoké slony v prírode. Predaj mikín a tričiek so sloniou témetikou priniesol finančný výťažok, ktorý putoval práve do neziskovej organizácie Save-Elephants. Z každej mikiny a trička s logom „Pomáham dobrej veci,“ ktoré si naši návštevníci zakúpili, išli 4 € organizácii Save-Elephants. Aj touto cestou sa chceme poďakovať našim návštevníkom, že kúpou tričiek a mikín podporili tento projekt. V Národnej zoo Bojnice sa v priebehu kalendárneho roka 2021 vyzbieralo na pomoc slonom africkým 564 €.

Save-Elephants sa zaoberá aj ďalšími terénnymi aktivitami, pozreli sme s ana to najpodstatnejšie z uplynulého kalendárneho roka

Na brehoch rieky Longon v Afrike, konkrétne v štáte Čad, spustila organizácia Save-Elephants projekt s troma dedinami, ktorých okolité polia sú pravidelne ničené hrochmi, žijúcimi v tejto rieke. Projektu predchádzal monitoring, ktorý mapoval najúrodnejšie časti týchto polí a v týchto oblastiach bude vybudovaná bariéra, ktorá zamedzí vstupu hrochom na tieto pozemky. Cieľom projektu nie je iba ochrana úrodnej pôdy, ale v prvom rade zabránenie pytliactva páchaného na hrochoch. Za zmienku stojí aj misia pri jazere Léré v juhozápadnom výbežku štátu Čad, kde  organizácia Save-Elephants pracuje na aktivitách pre podporu kapustňákov západoafrických. Save-elephants tiež na diaľku podporuje fungovanie hliadok detekčných psov v národnom parku Odzala-Kokoua.

Súčasťou terénnych aktivít je aj Národná zoo Bojnice

V rezervácii Tchimpounga, nachádzajúcej sa v Pointe Noire v Konžskej republike, na periférii a v jadrovom území chránenej oblasti Messok-Dja na severe Konga, má organizácia Save-Elephants v teréne rozložené fotopasce na monitorovanie zvierat a zisťovanie identity pytliakov. Tento projekt prebieha v spolupráci s miestnou organizáciou WWF a s podporou zoologických záhrad Bojnice, Liberec či Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe.

Pozrite si video, ktoré editoval Michal Koch zo záberov Arthura F. Sniegona