Novým prírastkom je samec antilopy vranej
Úvod » Novým prírastkom je samec antilopy vranej

K obyvateľom Národnej zoologickej záhrady Bojnice pribudlo 16.06.2019 mláďa antilopy vranej (Hippotragus niger niger). Samček je našim druhým tohtoročným prírastkom u antilop vraných a zároveň ôsme mláďa tohto druhu africkej antilopy narodené v našej zoo. Antilopa vraná je chovaná približne v 35 európskych zoo, na rozdiel od iných druhov je tento druh chovaný skôr zriedka. V zoologických záhradách (aj u nás) sa chová najčastejšie juhoafrický poddruh (Hippotragus niger niger). V európskych zoo sa pre Antilopy vrané vedie plemenná kniha ESB v ZOO Givskud v Dánsku. V českej republike ich môžete vidieť v Zoo Dvůr Králové nad Labem a v Zoo Praha. V Národnej zoo Bojnice ich chováme od roku 2010.

Tento druh antilopy bol v minulosti početne rozšírený vo veľkej časti južnej a východnej Afriky, dnes je však čoraz vzácnejší, pretože patrí k vyhľadávaným cieľom lovcov trofejí. V Angole sa táto antilopa stala štátnym symbolom, nazývajú ju tu „palanca negra“ a vo svojom logu ju má angolská Štátna letecká spoločnosť TAAG. Angolský národný futbalový tím si zas dal meno Palancas Negras.

Antilopa vraná patrí medzi väčšie druhy antilop, vyniká nádherným sfarbením a mohutnými oblúkovito zahnutými rohmi. V kohútiku meria 120 až 140 centimetrov a váži až 200 až 270 kilogramov. Samce sú na rozdiel od samíc väčšie a na čierno sfarbené. Samice sú menšie a svetlejšie, obvykle hnedé až tmavohnedé. Obe pohlavia majú charakteristické biele brucho a masku na tvári. Obýva prevažne neprístupné lesnaté savany juhovýchodnej Afriky, areál rozšírenia tohto druhu antilopy siaha od juhovýchodnej Keni a východnej časti Tanzánie a Mozambiku až do Angoly a Konga. Antilopy vrané sú teritoriálne, vytvárajú čriedy 10 až 30 jedincov, ktoré kontroluje jeden samec. Samce medzi sebou bojujú v typickej póze na kolenách. Pri vzájomných súbojoch samcov dochádza k zraneniu len zriedkavo. Samce antilopy vranej sú legendárne pre svoju bojovnú povahu, pri ohrození využívajú svoje nebezpečné rohy, postavia sa aj levom. Ak je stádo priveľké, rozpadne sa na menšie skupinky, ale stále na nich dohliada jeden vedúci býk. Antilopy vranie sa vyhýbajú otvorenej krajine a vždy sa zdržujú v blízkosti vodných tokov alebo napájadiel. Na svojom areáli výskytu vytvárajú štyri poddruhy: antilopa vraná východoafrická (Hippotragus. niger roosevelti), antilopa vraná zambijská (Hippotragus niger kirkii), antilopa vraná juhoafrická (Hippotragus niger niger) a najvzácnejší poddruh zároveň s najväčšími rohami – antilopa vraná angolská (Hippotragus niger variani). V prírode vytvárajú čriedy 10 až 30 jedincov, kontroluje ich jeden samec.

Jaroslav Slašťan