Plachí obyvatelia našich lesov
Úvod » Plachí obyvatelia našich lesov

Včera (21.3.2019) sme si pripomínali Medzinárodný deň lesov, pripomínanie tohto dňa iniciuje od roku 1971 Organizácia spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo. Lesy pokrývajú približne jednu tretinu pevniny na našej planéte, no stále miznú a ubúdajú. Pritom lesy nie sú iba domovom pre rôzne druhy zvierat, ale sú dôležité aj pre nás – ľudí. Poskytujú nám drevo, kyslík, lesy pozitívne pôsobia na kolobeh vody v krajine, znižujú hluk, …. Je množstvo vecí, ktoré by bolo možné v súvislosti s lesmi ešte vymenovať.

Ich veľkou nezastupiteľnou úlohou je však aj spomínaný domov pre rôzne druhy živočíchov. Keď budeme dobre poznať obyvateľov lesa, tak môžeme porozumieť aj lesu samotnému a jeho významu. Azda jedným z najviac nepochopených je vlk.

Aj malé dieťa pozná rozprávku o Červenej čiapočke či o Troch prasiatkach, kde vlk vystupuje v práve nie veľmi lichotivej úlohe. Často tak máme na vlky negatívne nazeranie a veľa ľudí sa ich aj bojí. Pravdou však je, že vlk sa viac bojí ľudí.

Vlk eurázijský (Canis lupus lupus) je naozaj veľmi plaché a inteligentné zviera. Vyznačuje sa svojou vytrvalosťou a odolnosťou. Žije v ihličnatých a zmiešaných lesoch mierneho pásma, kde loví korisť – do veľkosti stredných kopytníkov. V minulosti žil takmer na celej severnej pologuli, ubúdajúci biotop a najmä jeho vybíjanie pre jeho neoprávanú zlú povesť jeho počty znížili. Dnes je vlk chráneným druhom.

V Národnej zoo Bojnice chováme vlky tiež, a medzi návštevníkmi patria medzi obľúbené a vyhľadávané zvieratá. V roku 2018 si návštevníci mohli všimnúť novú expozíciu pre tieto psovité šelmy. Nachádza sa v hornom okruhu návštevníckej trasy a má podobu autentického lesa s veľkým výbehom. Návštevníci tu môžu pozorovať mladý pár vlkov. Ak sa vyberiete na nich pozrieť, máme pre vás jeden tip  – samicu od samca rozlíšite ľahko – je podstatne menšia.

Vlky môžete vidieť aj cestou k novému výbehu – na križovatke, kde sa delí návštevnícka trasa na kratší a dlhší okruh. Tu uvidíte tri už dospelé samice, ktoré k nám prišli zo Zoo Plzeň. Ak sa pýtate, prečo naše vlky nemôžu žiť spoločne v jednom výbehu, je to pre prísnu hierarchiu, ktorá medzi vlkmi panuje a staršie samice (ktoré sú v našej zoo dlhšie) by do svojej svorky mladý pár nemuseli prijať.

V súvislosti so včerajším Medzinárodným dňom lesov odporúčame video, ktoré zverejnila Organizácia spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.

Simona Kubičková

Foto: Simona Kubičková