Poznaj vtáka po perí
Úvod » Poznaj vtáka po perí

 

 

Apríl je mesiac, kedy na naše územie priletí najviac sťahovavých vtákov. Milióny operencov prilietajú na svoje hniezdiská alebo migrujú ďalej na sever cez naše územie. Tento deň, ktorý sa každoročne oslavuje
1. apríla, spadá na obdobie, kedy  migrácia rôznych druhov vtákov vrcholí. Aby mohli vtáky migrovať potrebujú perie, ktoré im slúži na lietanie.

Perie je veľkou novinkou evolúcie, ktorá odlišuje vtáky od všetkých ostatných živočíchov. Operenie kolibríka sa skladá asi z tisíca pierok, kým operenie veľkých vtákov, napríklad labutí, tvorí až 25000 pierok, pričom štyri pätiny z nich sú na hlave a krku.

Podobne ako srsť, pazúry a rohy, aj perie tvorí bielkovina nazývaná keratín. Práve vďaka tejto látke je perie pevné aj pružné. Aj napriek svojej zložitej stavbe, je plne vyvinuté pero mŕtve. Počas rastu sa pero rozdelí na množstvo vzájomne poprepájaných vláknitých útvarov. Keď úplne dorastie, zastaví sa jeho zásobovanie krvou. Každé pierko slúži určitý čas. Keď je opotrebované, pri najbližšom pŕchnutí vypadne a nahradí ho nové.

Ako rastie perie

Perie začína svoj rast v akýchsi trubiciach, nazývaných perové puzdrá. Špička pera sa postupne vynára z povrchu kože, roztvára sa a rozdeľuje, až vytvorí plochú zástavicu. Perové puzdrá napokon odpadnú a zostane dokonale vyvinuté pero.

Funkcia peria

Perie neslúži len na lietanie. Chráni telo vtáka pred chladom a vodou. Umožňuje mu ukryť sa, prilákať partnera, zahrievať vajcia a udržiavať rovnováhu. Funkčnosť týchto pier závisí od tvaru a od toho, či ich lúče sú, alebo nie sú navzájom pospájané.

Druhy pier

Vtačie pero sa skladá z kostrnky v strede a z veľkého množstva drobučkých vlákien nazývaných perútky. Tie sú v letkách zomknuté a vytvárajú hladký povrch, kým v páperí a v časti telového peria, zostávajú nezomknuté. To spôsobuje chlpatosť peria a pomáha udržiavať teplo.

Perá

Rozlišujeme štyri rôzne druhy páperia na vtáčom tele: páperie, kontúrové perie, letky na krídlach a kormidlové perá na chvoste. Mnohé pierka sú matné a nenápadné, iné však mávajú nádherné tvary a pestré vzory.

Páperie

Mäkké, jemné pierka zachytávajú vzduch a tým tepelne izolujú telo.

Kontúrové perie

Pokrýva povrch vtáčieho tela a vytvára jeho obrysy. Tvoria ho veľké perá slúžiace na lietanie a malé pierka pokrývajúce telo. Tieto perá určujú vonkajší tvar tela vtáka.

Kormidlové perá

Perie slúži na kormidlovanie, brzdenie a predvádzanie sa.

Letky

Sú to najpevnejšie perá v operení vtáka, tvarované tak, aby boli vhodné na let.

Krídlové perá

Sú najdôležitejšou súčasťou letového aparátu vtáčieho tela. Spájajú silu s ľahkosťou a pružnosťou. V porovnaní so zvyškom tela je na krídlach pomerne málo pier, ale každé má svoj význam a spolu so susednými perami dotvára dokonalý povrch na lietanie.

Krídlové krovky

Tieto perá uľahčujú prúdenie vzduchu okolo krídla.

Starostlivosť o perie

Perie je pri každodennom používaní vystavené obrovskej záťaži, navyše sa aj ľahko zašpiní a napádajú ho rôzne parazity. Väčšina pier sa každoročne vymieňa pri pŕchnutí. Vták musí venovať veľa pozornosti, či je jeho perie v stave na plnohodnotný let. Perie si upravuje preberaním. Zobák používa ako hrebeň, ktorým prečesáva zástavice a spája uvoľnené háčiky. Špeciálnou metódou starostlivosti o perie je mastenie, pudrovanie či kúpanie sa vo vode, alebo v prachu.

Napudrované perie

Volavky a niektoré iné vtáky majú zvláštny druh pierok, ktoré sa pri dotyku rozpadajú na jemný prášok. Púdrové perie pomáha udržiavať ostatné perá v dobrej kondícii. Na rozdiel od ostatných pier, púdrové perie perie neustále dorastá.

Farba peria

Štruktúra vtáčieho peria má vplyv na jeho farbu. Je možné oddeliť faktory, ovplyvňujúce farbu pera do dvoch skupín: fyzikálne a chemické. Medzi chemické faktory patrí prítomnosť rôznych pigmentov v periach. Linochromy v rôznych koncentráciách poskytujú žltú, zelenú a červenú farbu, či  hnedé a čierne melaníny. Medzi fyzické faktory patrí refrakcia svetla v bunkách pera a uhol výskytu lúčov. Výsledkom je zelený, modrý, fialový odtieň a kovový lesk.