Prírastky z Hodonína
Úvod » Prírastky z Hodonína

Podali sme pomocnú ruku, vo viváriu bojnickej zoo pribudli nové prírastky

 

Národná zoologická záhrada Bojnice je známa svojou aktívnou pomocou zraneným, hendikepovaným, či osirelým zvieratám. Zapája sa tiež do projektov, ktorých cieľom je pomáhať rôznym druhom živočíchov našej planéty. Bojnická zoo ale úzko spolupracuje a udržiava dobré vzťahy i s inými záhradami v rámci Československa. A práve jedna z nich má za sebou veľmi nelichotivé a smutné obdobie. Určite si ešte čerstvo spomínate na živelnú pohromu, ktorá v druhej polovici júna zasiahla zoologickú záhradu v českom Hodoníne. Škody, ktoré v nej tornádo spôsobilo boli nemalé a najviac si to odniesol útulok, ktorý sa nachádzal v bezprostrednej blízkosti ostatných expozícii. Zničené boli aj jednotlivé výbehy a ubikácie v priľahlej oblasti útulku.

Budova akvária pred zrútením

Iba nedávno sme z útrob hodonínskej zoo zachytili veľmi smutnú informáciu, ktorej obsahom bolo, že sa na jej pozemku ukončuje chov morských a sladkovodných živočích. Následky ničivej búrky boli natoľko fatálne, že výrazne narušili statiku budovy tejto ubikácie a tá musí byť následne kompletne zrútená.

Podali sme pomocnú ruku

Z týchto žalostných dôvodov musela jedna z najmenších zoologických záhrad Európy nájsť zvieratám z akvárií nové domovy. Jednou zo zoologických záhrad, ktoré podali pomocnú ruku pri záchrane sladkovodných živočíchov, bola i Národná zoologická záhrada Bojnice. Do expozície vivária tak do nej pribudli krásne prírastky, ktoré pútajú pozornosť zoológov, chovateľov, ale i návštevníkov. V priebehu septembra a koncom októbra sa tak bojnické vivárium rozrástlo piatich sumčekov žraločích, jednu raju pávookú a jedného ostňovca leopardieho. K nim pribudlo tiež ďalších 80 kusov cichlidiek, daniek, mreniek, mečoviek, gupiek.

 

A kto vlastne sú naši noví prisťahovalci?

 

 

Sumček žraločí (Pangasianodon hypophthalmus)

 

-je veľmi zaujímavým druhom ryby, ktorej telo je nádherne sfarbené, do šedej až šedo-striebornej farby. Dáva prednosť tečúcim vodám, preto v stojatých vodách vyžaduje dobrú filtráciu. Typický je aj rýchlym rastom, následkom čoho sa musí veľkosť jeho akvária podľa potreby meniť a zväčšovať. Už nad 15 cm potrebuje veľký priestor pre život. Sumčeky žraločie sú ale veľmi pekné ryby, ktoré svojim výzorom pripomínajú žraloka. Ak si porovnáme tento druh ryby a žraloka, nájdeme veľa spoločných znakov. Pangasius je podobne ako žralok svojim spôsobom dravec. Preto v akváriu, ale aj v divokej prírode často prenasleduje menšie druhy rýb, ktoré sú z jeho pohľadu považované za potravu. Dôležitý je teda správny výber spoluobyvateľov do jeho akvária.

 

Ostňovec leopardí (Ctenopoma acutirostre)

 

-je mäsožravá, no relatívne kľudná rybka, ktorá je typická najmä ťažkopádnym pohybom. Cez deň nie je veľmi aktívna, no pri kŕmení sa nedá odbyť inými rybami a o svoju potravu sa dokáže pobiť aj s podstatne väčšími rybami. Obľubuje najmä komárie larvy, rybie filé, ale nepohrdne ani kvalitným vločkovým kŕmením. K životu potrebuje priestranné akvárium, korene a dekoračné rastliny. Dôležitá je pre ňu výkonná filtrácia a čiastočná výmena vody. Odporúča sa chovať s podobne veľkými rybami, pretože malé rybky považuje za korisť. Naopak, väčších rýb sa môže báť a ukrývať sa na bezpečné miesta. Preto musí byť výber jej spolubývajúcich v akváriu veľmi citlivo posúdený.

 

Raja pávooká (Potamotrygon motoro)

 

je jedným z dvadsiatich druhov sladkovodných rají. Jej domovom sú riečne systémy Orinoka, Amazonky a Paraná. Evolučne vznikla z morských predchodcov. Vyznačuje sa diskovitým tvarom tela, ktorého priemer môže byť až jeden meter. Je to živorodý druh. Hmotnosť dospelých jedincov dosahuje 3 až 5 kg. Na krátkom chvoste nemajú nijakú plutvu, malé brušné plutvy sú zložené pod prsnými plutvami. Ich potravou sú malé ryby a bezstavovce. Na chrbtovej strane tela majú na hnedom podklade množstvo čiernych krúžkov alebo očiek so žltasto sfarbeným vnútrom. Sladkovodné raje majú len málo predátorov, lovia ich iba niektoré veľké ryby a kajmany. V niektorých častiach Amazónie ich považujú pre ich jedovaté chvostové tŕne za nebezpečnejšie ako pirane alebo elektrické úhory. Raje z odchovu ZOO Zlín sme chovali v rokoch 2007-2013, v roku 2014 sme chov obnovili dvoma novými samicami.