V kalendárnom roku 2021 sme sa tešili z nových prírastkov, no bojnická zoo sa musela s niektorými obyvateľmi i rozlúčiť
Úvod » V kalendárnom roku 2021 sme sa tešili z nových prírastkov, no bojnická zoo sa musela s niektorými obyvateľmi i rozlúčiť

V uplynulom kalendárnom roku  sme zaznamenali niekoľko zásadných udalostí. Pochváliť sa môžeme novými prírastkami na úsekoch kopytníkov, šeliem, opíc, vivária či vtákov. Začnime teda na „kopytách.“ Tam sa udialo niekoľko zásadných vecí, ktoré si bez pochýb zaslúžia pozornosť.

Na úvod sa môžeme pochváliť narodením dvoch antilop vraných, či štyroch mláďat antilopy dikdik. Do expozície antilopy kudu veľký pribudli taktiež dva jedince, ktoré boli do našej zoo transportované z francúzskej zoologickej záhrady La Palmyre, nachádzajúcej sa v obci Les Mathes na juhozápade Francúzska a z Paríža. Okrem nich pribudla do antilopej rodiny aj antilopa jeleňovitá a do zoologickej záhrady v maďarskom meste Sostó putoval z expozície bojnickej zoo chovný samec antilopy jeleňovitej. Na Svetový deň zvierat, teda 4. októbra prišiel na svet pásavec guľovitý. Aj v ubikácii zebry Hartmannovej sme zaznamenali dve narodenia zdravých a nádherných samíc. Ďalšie prírastky sme evidovali v expozícii kozorožca kamerunského. Z olomouckej zoo bol k nám privezený chovný samec, ako výmena za iných dvoch samcov, ktorý po genetickej stránke nespĺňali podmienky chovu. Z olomouckej zoo sme ďalej prijali dve samice markhura turkménskeho. Do Bayreuthu sme ale transportovali štyri samice jeleňa sika Dybowského. Do poľského Krakowa sme transportovali dve paovce hrivnaté a do Cerovej vrchoviny boli deponované dve samice somára domáceho.

Bojnická zoologická záhrada sa ale musela rozlúčiť s dvoma samičkami a rovnako dvoma samčekami antilopy dikdik kirkov. Novým domovom samičiek sa stala Národná zoologická záhrada v slovinskej Ľjublane, jeden samček putoval do Safari Ree Park v Dánsku a ďalší odišiel do zoologickej záhrady v Plzni. O ich odchode rozhodol koordinátor Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA). Rozhodol sa tak na základe faktu, že vo výbehu bojnickej zoo je nadbytočný počet kusov tohto druhu a to vzhľadom na veľkosť výbehu. Navyše všetky samičky spĺňali tie najlepšie predpoklady na rozmnožovanie svojej populácie.

Začiatkom novembra boli z expozície Národnej zoologickej záhrady Bojnice transportované dve samice jeleňa bieloústeho, do chovu v Tierparku v Berlíne. Jedná sa o druh vysokohorského jeleňa z Tibetu, ktorý sa chová iba v niekoľkých zoo v rámci Európy. Je to veľmi vzácny druh, v našej zoo máme v súčasnosti chovný pár a na ďalší chov odišli ich potomkovia. O odchode samíc rozhodol koordinátor komisie pre kopytníky z Európskej únie zoologických záhrad a akvárií. V pavilón opíc sa rozrástol o dve samičky guerézy pláštikovej.

V expozícii rysa karpatského sme zbohatli o krásnu samicu, ktorá k nám bola privezená zo zoo v Jihlave. Do vivária sme prijali niekoľko prírastkov zo zoologickej záhrady Hodonín, ktorú v druhej polovici júna zasiahlo ničivé tornádo. Následkom toho musela ukončiť chov morských a sladkovodných živočíchov. Dopady ničivej búrky boli natoľko fatálne, že výrazne narušili statiku budovy ubikácie vivária a tá musela byť následne kompletne zrútená. V priebehu septembra a koncom októbra sa tak bojnické vivárium rozrástlo o piatich sumčekov žraločích, jednu raju pávookú a jedného ostňovca leopardieho. K nim pribudlo tiež ďalších 80 kusov cichlidiek, daniek, mreniek, mečoviek, gupiek.

Veľký transport na úseku šeliem sme zaznamenali ešte začiatkom mája 2021, kedy boli prevezení do zooparku Ecozonia, na úpätí Pyrenejí vo Francúzsku, jedna samica a dvaja samci medveďa hnedého a tri samice vlka eurázijského.

Na úseku vtáctva sme zbohatli o niekoľko nových druhov. Vlastným odchovom sme sa rozrástli o  25 jedincov, z čoho v dvoch prípadoch išlo o prvoodchov. Boli k nám transportované vtáky, ako napríklad lyžičiar biely, holub krvavý, bažant Edwardsov, beluša malá, holub dvojfarebný, drozd hnedochrbtý, tragopan rožkatý, krakľa vidlochvostá, bernikla bielolíca, takatra tmavá, ibis austrálsky, amazoňan čiernosluchý, zobákorožec habešský, sojkovec modrotemenný, kariama červenozobá, kačica kosierková a kačica dvojškvrnná. V závere roka 2021 sa naša expozícia rozrástla aj o vzácne exempláre, ako napríklad samca sovy okuliarnatej, či volavky obrovskej a o samičku  zobákorožca habešského. V štyroch prípadoch išlo o rozhodnutie koordinátora záchranného programu. Pochváliť sa môžeme i historicky prvým odchovom papagája loriho žltochrbtého, ktorého za bránami zoo chováme od roku 1991, čiže už tridsaťjeden rokov. Vlastný odchov sme ale dosiahli až v uplynulom roku, čo považujeme za veľký úspech. Z vlastného odchovu sa nám narodilo aj ďalších 24 jedincov a to päť agapornisov čiernolícich, sedem kačičiek mandarínskych, dvaja tragopani modrolíci, päť ibisov červených, tri pávy korunkatý a dvaja lori fialovolíci.