POD DROBNOHĽADOM
O pižme „CIBET“, ktoré je celé storočia používané k tvorbe parfémov.
Väčšina materiálov, z ktorých sa vyrábajú voňavky, pochádza z rastlinného sveta. Existuje však aj zopár živočíchov, ktoré poskytujú práve tie najzvláštnejšie, najvzácnejšie ingrediencie a zároveň najúčinnejšie fixátory. Pižmo, ambra, cibet a kastoreum. Látky, v pôvodnom stave mimoriadne koncentrované, takže je nutné riediť ich tak, aby výsledný efekt poskytoval nášmu čuchu tie najpríjemnejšie pocity. Ich používanie si v súčasnosti môže dovoliť len málo voňavkárskych firiem. Uprednostňujú ich najmä tam, kde si potrpia na punc exkluzivity, zaváňajúci tak trošku pižmom elitárskeho snobizmu.
„Darcami“ týchto vonných látok sú aj cibetky. Existuje viacero druhov týchto malých šelmičiek, ktoré žijú v Afrike alebo v Ázii. Výlučok ich podchvostovej pachovej žľazy sa nazýva cibet, v „surovom stave“ je to veľmi intenzívne páchnuca žltohnedá mastná hmota, ktorá sa pred použitím niekoľkonásobne riedi. Kedysi v Indii fungovali celé farmy na chov cibetiek. Českého zoológa Hanzáka, ktorý navštívil jeden z takýchto veľkochovov, prekvapila žravosť cibetiek – dvesto dospelých jedincov dokázalo denne skonzumovať mäso zo štyroch byvolov. Napriek tomu majitelia farmy tvrdili, že chov týchto zvierat sa im bohato vypláca. Priemerne raz do týždňa z každej cibetky získali 80 až 100 gramov cibetu.
Dodnes je v Etiópii na viac ako 200 farmách chovaných v krutých podmienkach viac ako 3000 cibetiek. Etiópia je jediná krajina, ktorá vyváža cibetkové pižmo. Asi 1000 kg je ročne exportovaných do Francúzska, 97% tejto suroviny končí v parfémovom priemysle. Za kilogram pižma farmári od výkupcov zarobia okolo 400 amerických dolárov. Cibetky však celý svoj život trávia v klietke takých malých rozmerov, že sa v nej nemôžu ani otočiť. Niektoré zvieratá na farmách trpia až 15 rokov. Takmer 40% chytených cibetiek neprežije prvé 3 týždne. Pižmo je odoberané každých 9-15 dní a tento proces je pre zvieratá natoľko traumatický a bolestivý, že cibetky odmietajú prijímať potravu a umierajú hladom. Často pri ňom dochádza k zraneniu zvierat, ktoré sú často chované v priestoroch s vysokou teplotou, s neustálim udržovaním ohňa, pretože chovatelia veria, že vyššie teploty majú vplyv na zvýšenie produkcie pižma.
Svetová spoločnosť pre ochranu zvierat tvrdí, že pižmo cibetiek je používané v parfémoch Chanel, Lancôme a Cartier. Mnohé kozmetické spoločnosti nechcú priznať, či ich produkty obsahujú pižmo cibetiek. Využívanie zvierat pre pižmo do parfému je totálne neprijateľné.