Ani nie týždeň po tom, čo v Singapure úrady zadržali rekordných 12,9 ton šupín zo šupinavcov, odhalili a zadržali ďalších 12,7 ton. Kontajner, ktorý bol prevážaný na lodi z Nigérie do Vietnamu bol zastavený pre podozrenie z pašovania. Kontajner bol označený, že preváža semená rastliny Cassia. Zadržané šupiny by na čiernom trhu boli predané za približne 51,6 milióna amerických dolárov.
Zaistené časti zvierat pochádzali z dvoch druhov – šupinavca bielobruchého (Phataginus tricuspis) a šupinavca obrovského (Smutsia gigantea). Oba druhy patria medzi ohrozené a úrady zistili, že toto obrovské množstvo šupín pochádza z pravdepodobne až 21 000 šupinavcov!
Aby sa zabránilo nelegálnemu obchodovaniu so zvieratami, alebo s časťami zvierat, bol v roku 1973 prijatý vo Washingtone dohovor CITES (Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín). Slovensko pristúpilo k dohovoru CITES roku 1992 ako súčasť Česko-Slovenska. Slovenská republika potvrdila svoje členstvo v dohovore v januári 1993. CITES je nástroj ochrany voľne žijúcich druhov pred ilegálnym obchodom.
Národná zoo Bojnice spravuje záchytné centrum CITES, kam sa dostávajú zaistené živočíchy na území Slovenskej republiky, ktoré sa stali obeťou nelegálneho obchodu. Okrem toho zoo pravidelne informuje o význame tohto dohovoru počas rôznych akcií a svetových dní.
Simona Kubičková
Zdroj a foto: straitstimes.com, mscbiodiversity.org
[image_options image_id=”14910″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]