Nielen kukučky kladú vajcia do iných hniezd. Vtáčie mamy sa potom nestačia čudovať, kto sa im to vyliahol v hniezde.
V štáte Florida si jedna Američanka všimla, že v búdke na záhrade za jej domov je mláďa. Myslela si, že je to mláďa výrika škriekavého, pretože asi mesiac predtým zaznamenala, že tento druh sovy sa u nej objavuje. Pravda bola od toho ale veľmi vzdialená.
Na prekvapenie majiteľky pozemku a jej manžela po nejakej dobe vykuklo z búdky hneď vedľa „mamy“ malé káčatko. Neverili vlastným očiam. Najskôr si mysleli, že sova káčatko ulovila a doniesla si ho k sebe do hniezda ako zdroj potravy. Keď chceli ísť káčatko zachrániť, toto na žiadnu záchranu nečakalo a pred nimi utieklo – skočilo do neďalekého rybníka.
Prekvapení manželia tak zisťovali či prípad ich netradičnej dvojice je ojedinelý. Nebol – už v minulosti sa stalo že výrik vychovával mláďatá kačíc. Nejde síce o pravidelný jav, či o typickú situáciu, no stať sa môže. Podľa vedcov kačice znášajú vajíčka do hniezd iných vtákov (toto chovanie prirovnali k chovaniu kukučky). Odborníci hovoria, že kačky sa držia hesla – nemať všetky vajcia v jednom košíku. Teda ak ich hniezdo napadne predátor a vajcia zničí – tak nádej na prežitie majú tie, ktoré schovali do cudzieho hniezda.
Vedci sa ešte zaoberajú tým, prečo sove nie je zvláštne, že sedí na cudzích vajciach – tvarovo sú totiž od tej jej iné. Prečo jej to nevadí je stále otázkou, na ktorú nepoznáme odpoveď. A ako je možné, že káčatko prežije aj pri sove? Je to jednoduché – pretože je prispôsobené na samostatný život prakticky od narodenia. Čiže po vyliahnutí si dokáže poradiť, aj keď jeho mama vyzerá inak, než by sa očakávalo.
Kačičky karolínske chováme aj v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Zaujmú vás svojou krásou – samci sú nádherne sfarbený, samice sú nenápadnejšie. U nás si však mláďatá vychovávajú sami, takže v hniezdach našich sov ich mláďatá nehľadajte.
Simona Kubičková
Zdroj a foto: nationalgeographic.com