Rys ostrovid vo Falckom lese

Ďalší rys vypustený na území Falckého lesa

V piatok, 15. decembra 2017 sme na území biosférickej rezervácie Falckého lesa v Nemecku vypustili ďalšiu samicu rysa ostrovida menom Labka. Samicu sme previezli do Nemecka z rehabilitačnej stanice Národnej zoo Bojnice. Celkovo išlo o ôsmeho vypusteného rysa v rámci projektu LIFE, z ktorých päť pochádza  zo Slovenska. Labka pochádza z Národného parku Poloniny a jej rehabilitácia nebola vôbec jednoduchá. Napriek tomu z nej vyrástla veľká a silná samica s hmotnosťou viac ako 19 kilogramov. Samotný transport do Nemecka, ako aj jej vypustenie do voľnej prírody prebehol bez akýchkoľvek problémov.

V stredu, 20. decembra 2017 Labku nasledovala ďalšia mladá rysica s podobným osudom pochádzajúca zo Švajčiarska. Pevne veríme, že sa Labka adaptuje na nové prostredie, tak ako všetky predchádzajúce rysy, čo budeme môcť hodnotiť prostredníctvom údajov z GPS/GSM telemetrického obojku, ktorým bola rovnako ako všetky predchádzajúce rysy označená.

Foto: Klaus Venus


Skvelé správy z Nemecka!
15. jún 2017 – V nemeckom Falckom lese sa po vyše 200 rokoch narodili prvé dve mláďatá rysa ostrovida.  Navyše mláďatá majú slovenské korene. Štvorročnej samici Kaji sa v priebehu mája narodili dve zdravé rysíčatá, dva samce v súčasnosti vo veku 6 týždňov. Otcom rysíčat je mladý samec Lucky. Rodičia rysíčat boli rehabilitovaní v našej rehabilitačnej stanici v Zoo Bojnice a následne vypustení do voľnej prírody Falckého lesa v rámci projektu LIFE.

Foto: SNU RLP/ Alexander Sommer

Rys Cyril úspešne vypustený do Falckého lesa

V sobotu, 22. apríla 2017 v skorých ranných hodinách sme vypustili na území Falckého lesa ďalšieho rysa. Cyril bol odchytený na území Muránskej Planiny v spolupráci OZ DIANA, ŠOP SR správa NP Muránska Planina a Zoo Bojnice. Následne bol prevezený do karanténnej stanice v Zoo Bojnice. Tu strávil 40 dní nevyhnutných na potrebné vyšetrenia a testy. Po absolvovaní karanténnej periódy bol Cyril transportovaný pracovníkmi zoo do nového domova vo Falckom lese.
Išlo o siedmeho rysa vypusteného na tomto území v priebehu roka. Pridal sa tak ku trom rysom vypusteným z našej rehabilitačnej stanice, a k ďalším trom rysom vypusteným zo Švajčiarska. Pevne veríme, že sa Cyril adaptuje na nové prostredie tak ako predchádzajúce rysy a prajeme mu čo najväčší počet zdravých potomkov.

Foto: WinfriedMaier

Tri rysy vypustené do Falckého lesa v Nemecku
30. júla 2016 boli na území Falckého lesa v Nemecku v rámci projektu LIFE vypustené prvé tri jedince (dve samice a jeden samec) rysa ostrovida (Lynx lynx). Rysy pochádzali zo slovenskej voľnej prírody a následne boli rehabilitované v Zoo Bojnice, ako zranené jedince, alebo osirelé mláďatá. Zoo Bojnice sa taktouto formou podieľa na výskumných a záchranných projektoch a aktivitách týkajúcich sa populácií rysa ostrovida na území Slovenska, ako aj strednej a západnej Európy. Pracovníci zoo a OZ Diana pripravovali spoločne s partnermi v Nemecku, Švajčiarsku a Francúzsku transport rysov počas viacerých týždňov. Imobilizácia rysov, ich zdravotná prehliadka a označenie s telemetrickými obojkami, ako aj samotný transport a vypustenie do voľnej prírody prebiehali bez komplikácii na vysoko profesionálnej úrovni.
Mená vypustených rysov Luna, Kaja a Lucky boli vybrané žiakmi základných škôl v Nemecku a Francúzsku. Prvá bola vypustená samica Luna ministerkou životného prostredia Nemeckej spolkovej republiky Ulrike Höfken a prezidentom poľovníckej asociácie. Kaja a Lucky boli vypustení pracovníkmi koordinujúcej organizácie projektu LIFE, Stiftung für Natur und Umwelt Rheinland-Pfalz.
Vypusteným jedincom prajeme v Nemecku veľa šťastia a veríme, že pomôžu pri záchrane tohto ohrozeného druhu na území Západnej Európy.

Foto: SNU – Martin Greve