Väčšina návštevníkov našej zoo si ju možno ani nevšimne. Je pravda, že Majna Rothschildova (Leucopsar rothschildi) nepatrí k tým najúžasnejšie sfarbeným vtákom. Je jednoduchá – celá biela iba okolo očí má modrú farbu, konce krídiel a chvosta má čierne a hlavu jej zdobí chocholka. Zato jej príbeh je viac než zaujímavý.
Tento druh bol popísaný v roku 1912 z indonézskeho ostrova Bali a meno dostala podľa britského ornitológa lorda Rothschilda, ktorý ju objavil dva roky predtým. Z voľnej prírody však skoro vymizli. Ohrozila ich nielen strata prirodzené biotopu, ale aj ich talent – vedia krásne spievať. Práve pre túto vlastnosť boli a stále sú nelegálne chytané a používajú sa na speváckych súťažiach. Zachránil ich chov zoologických záhradách, kde sa im darí, v ľudskej starostlivosti ich prežíva asi 1000. Od roku 1983 sú pokusy opätovne vypúšťať majny do voľnej prírody a posilniť tak tamojšiu populáciu.
Majny sa živia hmyzom a ovocím. V ľudskej opatere sa môžu dožiť až 20 rokov, v prírode je to približne 11 rokov. Obývajú otvorené lese s trávou, veľkosťou dosahujú do 25 centimetrov.
Majna Rothschildova však nie je jediným druhom z Indonézie, ktorá je ohrozená pre svoj spevácky talent. Táto problematika je oveľa väčšia, a preto sa na ňu zameriava aj aktuálna kampaň EAZA – Silent Forest / Umlčaný les. Aj naša zoo ju podporuje a informuje širokú verejnosť o ohrození týchto nádherných spevavcov. Viac sa dočítate tu – Kampaň EAZA 2018-2020: Silent Forest – Umlčaný les.
Ak by ste chceli obdivovať majny v našej zoo, nájdete ich vo voliérach keď sa vydáte ďalej po chodníku nad Pavilónom slonov, v expozícii nazývanej Bažantnica.
Simona Kubičková
Foto: archív Národnej zoo Bojnice