Vo štvrtok 14.11.2019 odcestovali z Národnej zoo Bojnice tri samice a jeden samec kozorožca kaukazského (Capra caucasica). Všetky tieto jedince sa pripoja do už existujúcich stád v dvoch českých zoologických záhradách.
Samice, ktoré sa narodili v rokoch 2016, 2017 a 2018 sa stanú súčasťou chovu Zoologickej záhrady Olomouc, štvorročný samec sa pripojí k stádu v Zoologickej záhrade Dečín. Európsku plemennú knihu ESB vedie česká Zoo Olomouc. Chov tohto druhu kozorožcov má v Národnej zoo Bojnice dlhú tradíciu, začalo sa s ním v roku 1978. Odvtedy sa tu úspešne a pravidelne rozmnožuje. Transporty všetkých štyroch jedincov kozorožca kaukazského (Capra caucasica), ktoré sa narodili v Národnej zoo Bojnice prebehli na základe odporúčania koordinátorky Európskej plemennej knihy (ESB) pre kozorožca kaukazského, Jitky Vokurkovej.
Kozorožce kaukazské (Capra caucasica) žijú výlučne v západnej časti pohoria Kaukaz v nadmorských výškach 800 až 4000 metrov. Areál rozšírenia tohto druhu má len veľmi malú rozlohu, len 4 500 km 2 . Tieto kozorožce sú schopné denne prejsť aj 15 až 20 km a vystúpiť do výšok až 4 200 metrov n. m. V horských terénoch sa pohybujú mimoriadne obratne. Počas leta v ich jeho potrave prevažujú rôzne druhy tráv, v zime listy stromov a krov. Rohy samcov kozorožca kaukazského môžu dosahovať 74 cm a sú síce kratšie, ale masívnejšie, hrubšie a o niečo viac rozložitejšie ako rohy jeho európskeho príbuzného – kozorožca alpského (Capra ibex ibex). Kozorožce žijú v sociálnych jednotkách s počtom 12 až 30 jedincov. Dospelé samce okrem obdobia ruje žijú oddelene, samice rodia jedno, vzácne dve mláďatá, ktoré sú schopné už dve hodiny po narodení v ťažkom teréne nasledovať matku. Vo voľnej prírode sa kozorožce kaukazské dožívajú okolo 10 rokov, v opatere človeka aj viac ako dve desaťročia.