Nebuďme k svojmu okoliu ľahostajní, pomôcť môže každý!
Úvod » Nebuďme k svojmu okoliu ľahostajní, pomôcť môže každý!

 

Akonáhle sa teplota ovzdušia zníži a klesne pod určitú hranicu, vo voľnej prírode začína hibernácia rôznych druhov zvierat, vrátane ježov. V súvislosti s týmto zvieratkom ale pred zimným spánkom nastávajú nemalé problémy. Vo väčšine prípadov sa ježovia nezaobídu bez ľudskej pomoci. V prípade, že je človek voči tomuto problému ľahostajný, dochádza k početnému úhynu ježov.

 

Pomôžme im prežiť zimné obdobie

Aby sme boli konkrétnejší, priblížime si, akým spôsobom môže byť ľudská ruka v súvislosti s prežitím ježkov, ktorí nie sú na hibernáciu pripravení prospešná. V zimnom období a v čase nedostatku potravy je hibernácia zverstva veľmi účinnou metódou na prežitie. Aj uloženie sa na zimný spánok ale musí spĺňať niekoľko dôležitých atribútov. Tým najzákladnejším je telesná hmotnosť daného jedinca. V súvislosti s ježkom je to dosiahnutie váhy minimálne 600 gramov, aj keď tento údaj sa môže líšiť v závislosti na druhu a veku jedincov. Častokrát sa ale stáva, že k hibernácii sa odhodlajú jedince o váhe 450 gramov a v niektorých prípadoch i menej. Pri tak nízkej telesnej hmotnosti sa ich malé telá rýchlo ochladzujú a prudko klesá srdcový tep. Keď tep klesne na 15 až 20 úderov za minútu a ich telo sa ochladí na 10°C, zastaví sa dýchanie a ježkovia sa jari nedožijú.

 

Ako zistiť, že jež potrebuje našu pomoc?

Z vyššie uvedených dôvodov sú ježkovia častokrát odkázaní na našu pomoc. Spoznať jedinca, ktorý potrebuje pomoc je vo väčšine prípadov jednoduché. Stačí, ak v čase hibernácie zbadáte ježka voľne sa pohybovať po dennom svetle a okamžite viete, že niečo nie je v poriadku. Ježkovia totiž nie sú milovníkmi slnka a takmer nikdy sa na ňom nevyhrievajú. Vtedy sa jedná o mláďatá, ktoré sa na zimný spánok neuložili, pretože zaspatie by pre nich znamenalo istú smrť. Takýchto ježkov je potrebné počas zimných mesiacov udržať v teple a poriadne vykŕmiť, aby sa na jar mohli vypustiť do voľnej prírody. Pomôcť ale môžeme aj fyzicky zdatným ježom, ktorí s prežitím hibernácie problém nemajú. Pokiaľ máte vedomosť, alebo ste zaznamenali pohyb ježov napríklad vo Vašej záhradke, neváhajte a zostrojte im na zimu príbytok. Predsa len, dutiny stromov, či iné úkryty môžu byť pre ich život ohrozujúce. Jednoduchým dreveným domčekom v tvare kocky im môžete taktiež zachrániť život. Častokrát stačí, ak na svojom dvore zanecháte dostatok lístia, v ktorom si jež dokáže nájsť bezpečný úkryt.

 

Jeden z dvojice ježkov, ktorí iba o vlások unikli smrti.

Na fotografii nedosahoval ani 150 gramov a prežil iba zázrakom.

 

Na záchrane sa podieľa aj Národná zoologická záhrada Bojnice

Aj Národná zoologická záhrada Bojnice sa každoročne podieľa na záchrane ježov. V uplynulých dňoch prijala do svojej karanténnej stanice krásnu dvojicu, ktorá bola zachránená z prírody ľuďmi, ktorým nebol ich osud ľahostajný. Následne ich odovzdali zoológom v Bojniciach. Tí vedia, ako sa o ich prežitie postarať. „Môžem potvrdiť, že do karanténnej stanice sme prijali dvoch ježkov, ktoré neboli fyzicky zdatné prežiť zimnú hibernáciu. Nejde pritom ale o nič neobvyklé. V súvislosti s týmto zvieratkom je to bežný fyziologický jav, následkom ktorého dochádza k častému úhynu. Včasná a veľmi jednoduchá pomoc môže týmto milým stvoreniam zachrániť život. Obaja ježkovia sú v súčasnosti mimo ohrozenia života. Bola im poskytnutá základná veterinárna starostlivosť, boli odčervené, umiestnené do tepla a pravidelným vykrmovaním ich pripravíme na návrat do ich prirodzeného prostredia,“ vysvetlila Agnesa Cachovanová zo zoologického tímu Národnej zoo Bojnice.

 

Zdravotný stav oboch ježkov budeme naďalej monitorovať a prinesieme Vám informácie, ako život v záchrannej stanici Národnej zoologickej záhrade Bojnice zvládajú. Obom pritom držíme palce, aby sa počas zimného obdobia dostatočne pripravili na návrat do prírody.