Vonku to už zaváňa jarou a teplé počasie prebúdza prírodu okolo nás. Prvé slnečné lúče pomaly preberajú zvieratá zo zimného spánku, kvitnú kvety, ožíva zeleň a všade na vôkol počuť krásny spev vtáctva, ktorý považujeme za hlavného ohlasovateľa jari. A práve v tomto období je dôležitá pomoc nás, ľudí. Pomáhaním vtáctvu voľnej prírode, pomáhame zároveň i sami sebe. Vtáky sa totiž považujú za prirodzenú biologickú ochranu proti škodcom. Ich hniezdenie preto s otvorenou náručou vítajú aj mnohí záhradkári.
Druhá polovica marca je tým najsprávnejším obdobím na čistenie vtáčích búdok. Iba tak môžeme očakávať návrat vtákov do nášho okolia. Po zime je potrebné búdky dôkladne vyčistiť a pripraviť tak domov pre návrat spevavcov. V Národnej zoo Bojnice máme umiestnených trinásť búdok. A práve tie sme sa rozhodli v posledný marcový piatok vyčistiť.
O voľne žijúce vtáctvo v bojnickej zoo sa stará skúsený ornitológ Vladimír Slobodník. A práve s ním sme absolvovali jarné upratovanie vtáčích príbytkov. Ako sme sa dozvedeli, búdky pre operencov nestačí iba vyrobiť, zavesiť na strom a viac sa o ne nestarať. Pravidelná údržba zahŕňa najmä dôkladné čistenie pred príchodom jari. Vtáky sa do neporiadku nikdy nevrátia. Vo vnútri búdok sa nachádzajú prevažne staré hniezda operencov. Tie treba vybrať a búdku dôkladne vyčistiť. V niektorých obydliach sa nachádza veľa parazitov, ktoré majú tendenciu šíriť choroby a tie je potrebné vyčistiť. Takýmto spôsobom zabránime vzniku takzvaných ohnísk nákazy.
Viac informácii Vám prinesieme už čoskoro! O postupe výroby vtáčích búdok, ako aj o najideálnejšom období na ich čistenie, nám porozpráva ornitológ, Vladimír Slobodník!