Niet najmenších pochýb o tom, že lemury patria k hlavným symbolom Madagaskaru a mnohým z nás napadnú pri vyslovení mena ostrova práve tieto primáty a naopak. Žije tu približne 90% z celkovej populácie lemurov na svete. Lemury obývajú celé územie Madagaskaru, hoci na niektorých miestach sa vyskytujú vo väčších počtoch než na iných.
Ríša lemurov je pritom veľmi rôznorodá a zahŕňa niekoľko desiatok druhov, ktoré sú rôznorodé veľkosťou, farbou aj vzhľadom. Pre všetky druhy sú, ale všeobecne charakteristické veľké oči, špicatý nos, hodvábna srsť a dlhý chvost, ktorý môže byť v niektorých prípadoch dokonca dlhší než zvyšok tela. Lemury sa vyznačujú silným zrakom, hoci je známe, že nedokážu dobre rozlišovať farby. Mimochodom samotné označenie „lemur“ pochádza z latinského jazyka a mohli by sme ho preložiť ako „duch noci“ alebo „nočný duch“
Všeobecné črty lemurov
Ríša lemurov je veľmi rôznorodá a zahŕňa niekoľko desiatok druhov, ktoré sú rôznorodé veľkosťou, farbou aj vzhľadom. Pre všetky druhy sú ale všeobecne charakteristické veľké oči, špicatý nos, hodvábna srsť a dlhý chvost, ktorý môže byť v niektorých prípadoch dokonca dlhší než zvyšok lemurovho tela. Lemury sa vyznačujú silným zrakom, hoci je známe, že nedokážu dobre rozlišovať farby. Mimochodom samotné označenie „lemur“ pochádza z latinského jazyka a mohli by sme ho preložiť ako „duch noci“ alebo „nočný duch“.
Pestrosť lemurej ríše
Najmenší z lemurov žijúcich na Madagaskare je Maki trpasličí (Microcebus murinus), ktorého dĺžka tela bez chvosta dosahuje len 11 centimetrov. Naopak najväčší Indri (Indri Indri) môže dorásť až do dĺžky 80 centimetrov. Indri sa vyznačuje aj prenikavými zvukmi podobnými veľrybiemu spevu, ktorý možno počuť doďaleka. Obýva východ Madagaskaru a jeho potravou je ovocie a listy stromov.
Viaceré lemury sú nočné tvory, typickým príkladom je Ksukol chvostnatý (Daubentonia madagascariensis), ktorý sa živí hlavne hmyzom a za týmto účelom sa mu vyvinul obzvlášť dlhý prst. Ten mu umožňuje sa dostať hlbšie do kmeňov stromov a vytiahnuť odtiaľ chrumkavú pochúťku, ktorou sa ksukol živí. Zároveň tam objaví aj semienka a kvety, na ktorých si tiež rád zgustne. Tohto samotárskeho živočícha nájdete predovšetkým na území ostrovčeka Rouge a v národných parkoch a rezerváciách ako sú Berenty, Isalo alebo Périnet. Jeho populácia je však ohrozená vzhľadom na ubúdanie lesov, v ktorých žije. Niektorí domorodci si myslia, že Ksukol prináša nešťastie a preto, ak na nejakého natrafia, neváhajú ho usmrtiť.
Najznámejším predstaviteľom lemurov Madagaskaru je Lemur kata (Lemur catta) sivostriebornej farby zdobený charakteristickým dlhých chvostom s bielo-čiernym pruhovaním. Patrí k väčším lemurov a v prírode sa s ním príliš často nestretnete. Naopak ho nájdete v mnohých zoologických záhradach sveta, vrátane tých slovenských. Jeho pôvodným domovom však zostávajú južné oblasti Madagaskaru, kde žije v rodinných skupinkách.
O lemurovi Sifaka (Propithecus) ste už možno počuli aj pod prezývkou „tancujúci lemur„. Tú si získal vďaka spôsobu, ktorým sa pohybuje na zadných nohách po zemi a ktorý nápadne pripomína tanec. Tento lemur je podobne ako Indri tiež dosť hlučný a môžete ho sledovať v západných regiónoch Madagaskaru, kde pojedá listy, ovocie a kvetiny.
V Národnej zoologickej záhrade chováme Lemura tmavého (Eulemur macaco), Lemura vari čiernobieleho (Varecia variegata variegata) a Lemura tmavého červeného.
Lemur tmavý sa vyskytuje iba v severozápadnom cípe ostrova Madagaskar a na priľahlých ostrovoch Nosy Komba a Nosy Be. Obývajú prevažne koruny stromov, kde výborne šplhajú a skáču, po stromoch sa pohybujú často v horizontálnej polohe. V prípade potreby po zemi behajú po štyroch. Sú to primáty s prevažne dennou aktivitou. Majú svoje teritóriá, ktoré si značkujú pachmi aj hlasným volaním.
Lemur vari čiernobiely je druhým, farebne výrazne odlišným poddruhom lemura vari. V našej zoo chováme obe farebné formy tohto madagaskarského primáta. Veľkosťou patria k väčším druhom lemurov. Podobne ako lemur vari červený aj jeho čierno-biely príbuzný obýva najmä nížinné dažďové lesy východnej časti ostrova Madagaskar. Čierno-biele sfarbenie srsti býva variabilné, smerom na juh je podiel čiernej farby menší. Zo všetkých lemurov požiera najviac ovocia.
Zo stotri známych druhov lemurov je dvadsaťtri kriticky ohrozených a päťdesiatdva ohrozených. Mimo ohrozenia sú iba tri druhy. Na základe nového spočítania to tvrdí Medzinárodná únia na ochranu prírody. Ešte v roku 2005 bolo v najohrozenejšej kategórii „len“ desať druhov lemurov.
Lemury žijúce na Madagaskare najviac ohrozuje ničenie ich životného prostredia. Ostrovný štát je totiž politicky veľmi nestabilný, s čím súvisí chudoba aj nelegálny výrub pralesov.
Publikované: 26.10.2022