Od dnešného dňa si na nový domov zvyká vo vnútornej expozícii pavilónu slonov nový druh cicavca. Je ním daman stepný (Heterohyrax brucei). Damany chováme v našej zoo historicky po prvýkrát.
[image_options image_id=“7087″ align=“center“ overlay=“dottoro_gallery“][/image_options]
Málokto by povedal, že damany sú najbližšími príbuznými slonov. Tento ťažko uveriteľný fakt dokazujú nielen viaceré spoločné znaky na kostre, ale aj molekulárna analýza DNA. Tieto drobné zavalité zvieratá s hmotnosťou do 4 kg, z diaľky pripomínajúce vykŕmených králikov, patria do veľmi starobylej skupiny cicavcov, ktorá sa vyvinula na africkom kontinente. Majú pomerne krátke končatiny so štyrmi prstami na predných a tromi prstami na zadných nohách. Ich zvláštnosťou je prítomnosť nechtových kopýtok na nohách, na ktoré našľapujú pri behu. V čom sa im slony nevyrovnajú, je ich mimoriadne rýchly pohyb. Dokážu veľmi dobre skákať, a pohybovať sa v korunách stromov a po skalách. Zoológovia aktuálne rozlišujú päť druhov damanov s veľkým počtom poddruhov, ktoré je možné v jednoduchosti rozlíšiť na skalné, stepné a stromové. Daman stepný je hojne rozšírený predovšetkým vo východnej Afrike, kde obýva krovinaté oblasti, najmä stromové savany, obvykle v blízkosti nejakých skalnatých útvarov alebo vyvýšenín. Jeho potravu v prírode tvoria výlučne listy a výhonky akácií. Vytvára skupiny, nezriedka s počtom 20-30 jedincov. Je ale o niečo menej spoločenský ako príbuzný daman skalný (Procavia capensis). Z evolučného hľadiska sú stepné damany prechodnou líniou medzi skalnými a stromovými damanmi (rod Dendrohyrax). Podobne ako stromové damany môžu byť aktívne aj v noci. Pre všetky damany je charakteristická výrazne dlhá gravidita. V pomere k veľkosti tela samice rodia mláďatá (1 až 3) až po 7-8 mesiacoch.
[image_options image_id=“7093″ align=“center“ overlay=“dottoro_gallery“][/image_options]
„Damany stepné sú na rozdiel od bežne chovaných damanov skalných v zoologických záhradách mimoriadne vzácne. Aktuálne je chovaných necelých 60 jedincov iba v 11 európskych zoo. V zoo neboli nikdy bežné a rozšírili sa až po roku 2003 kedy boli importom z Tanzánie získané zakladateľské zvieratá súčasnej populácie. Pre druh je vedená európska plemenná kniha (ESB). Do pavilónu slonov našej zoo sme do presklenej spoločenskej expozície umiestnili pár damanov, ktoré sme získali zo Zoo Antwerpy v Belgicku. Majú však nemecký pôvod. Samec má štyri roky, narodil sa v Tierparku Berlín a trojročná samica sa narodila v Zoo Bernburg. Chováme ich spoločne s korytnačkami leopardími a pichľavcami skalnými. V letnom období budú mať možnosť využívať vonkajšiu voliéru agapornisov“ uviedol zoológ Michal Sloviak.