Adoptívni rodičia si užili svoj deň v zoo
Úvod » Adoptívni rodičia si užili svoj deň v zoo

V nedeľu 24. apríla 2016 sme do Zoologickej záhrady Bojnice pozvali všetkých adoptívnych rodičov a sponzorov, ktorí prispeli na chov našich zvierat od 1. januára 2015 do 15. marca 2016. Po prvýkrát sme pre nich pripravili špeciálne podujatie, ktoré bolo poďakovaním za ich pomoc.
Adoptívni rodičia sa na Dni adoptívnych rodičov dozvedeli zaujímavosti o našej zoo, o jej poslaní a úlohách. Spomenuli sme aj adopcie – prečo sú dôležité a ako nám dokážu pomôcť. Taktiež sme si pripravili rôzne zaujímavosti o tých zvieratách, ktoré boli adoptované. Predstavili sme aj kontaktného pytóna kráľovského, ktorého si mohli pozvaní hostia pohladkať, chytiť alebo sa s ním odfotiť. Adoptívni rodičia si mohli aj zblízka obzrieť mladého samca ary modrožltej.
Každý adoptívny rodič dostal aj darčekovú tašku, v ktorej si našli darčeky zo Zoo Bojnice. Deti zo Zookrúžku vyrobili koláže so zaujímavosťou o zvieratku, ktoré mal konkrétny adoptívny rodič adoptované. Najväčšiu radosť však mali rodičia zo sádrového odtlačku guerézy pláštikovej, ktorý si môžu zavesiť na stenu.
Napokon sa adoptívni rodičia napriek horšiemu počasiu vybrali na prechádzku do zoo, kde mohli obdivovať nielen “svoje” zvieratá.
Za rok 2015 sme mali spolu 18 adopcií, adoptívni rodičia prispeli dohromady sumou 1655,00 €. Od 1.1.2016 do 15.3.2016 sme mali 7 adopcií, suma za tieto adopcie dohromady predstavovala: 829,50 €. Spolu sme za obdobie od 1.1.2015 do 15.3.2016 mali 25 adopcií v celkovej hodnote 2484,50 €. V tomto roku (2016) nám už pribudli aj ďalšie 2 adopcie, takže od začiatku roka do 18.4.2016 máme spolu 9 adopcií, a celková hodnota príspevok od začiatku roka 2016 činí 1329,50 €.
Adopcia zvierat je možnosť ako sa môže každý návštevník alebo iný priaznivec Zoo Bojnice zapojiť do chovu ohrozených druhov zvierat. Je to symbolické gesto, v rámci ktorého si záujemca podľa veľkosti finančnej čiastky, ktorú je ochotný investovať, vyberie zo zoznamu svojho „zvieracieho obľúbenca“, pre ktorého sa stane na určité časové obdobie adoptívnym rodičom, najčastejšie na jeden rok. Adopčná suma pokryje výdavky na stravu pre jedno zviera na obdobie jedného roka.
Najčastejšie bývajú adoptované vtáky – sovy, menšie druhy papagájov a kačičky a často sú adoptovaní aj obyvatelia Vivária (napr. pytóny či korytnačky).