Adventný ZooEkoKalendár
Inšpirácia je čarovné korenie v polievke života!
Je to pocit, ktorý každý z nás nachádza vlastným spôsobom. Niekto počas prechádzky v lese, ďalší medzi svojimi priateľmi, na stránkach časopisov, pri cestovaní či vyšívaní. Inšpiráciou môže byť hmotná i nehmotná vec, myšlienka, milovaná osoba, či priateľ, láska alebo túžba po úspechu. Pri myšlienke na ňu ste ochotní počkať, alebo naopak okamžite vyraziť do akcie. Skutočnú inšpiráciu poznáte veľmi rýchlo. Vyčarí vám úsmev na tvári. Zrazu nás nemusí nikto k ničomu nútiť. Sme ochotní prekonať prekážky.
Ak nájdete svoju inšpiráciu, podstatné je udržať jej iskru. A kde ju hľadať? Je potrebné poriadne otvoriť oči, pretože je všade okolo nás. Veľakrát ju máme bezprostredne blízko, len ju nevnímame.
Zelené Vianoce nie sú strašiak, nie je to ignorovanie tradícií, je to len alternatívny výber, a paradoxne, vrátenie sa k našim tradíciám.
Možností je mnoho. Ak ich uprednostníme, ušetríme nielen svoje peňaženky, ale aj našu planétu. Nie je to o nútení uskromniť sa a zľavovať zo svojich nastavených štandardov. Je to predsa asi najkrajšia časť roka v kruhu najbližších. Len je dobré sa na pár sekúnd zamyslieť a uvedomiť si, že či skutočne nevyhnutne potrebujeme úplne všetko, čo nám obchody ponúkajú. Možno budete prekvapení, že „vaše“ sviatky môžu byť menej stresujúce a viac radostnejšie a pokojnejšie.
1 % inšpirácia + 99 % potu = GENIALITA. (Thomas Edison)
„Zbierajme zážitky a nie veci!“
V dnešnej konzumnej spoločnosti skúste zabudnúť aspoň čiastočne na „povinné jazdy“ ako pyžamá, papuče, ponožky alebo kozmetiku! Zabudnite na klasický vzorec v našich mysliach. Darujte svojim milovaným niečo originálne, venujte im zážitok!
Život je o zážitkoch, z ktorých sa nám tvoria spomienky. Sú tým, čo nás spája, sú jedinečnými chvíľami, ktoré si zapamätáme.
Svojich blízkych môžete obdarovať nemateriálnymi darčekmi. Darčeky, ktoré vôbec netreba vyrobiť, tiež prispievajú k ochrane životného prostredia. Takýmto darčekom môže byť lístok na koncert, zaplatenie jazykového kurzu, wellness, let balónom, či napríklad ročná permanentka do zoo.
Vianoce by nemali byť o konzume všetkého, čo pre nás po uplynutí tohto obdobia stráca hodnotu. Darčeky by mali byť adresné a osobné, a nemali by sa stať napríklad „lapačom prachu“.
Pokiaľ sa rozhodneš predsa pre nejakú materiálnu vec, mysli znova trochu “na zeleno”. Môžeš uprednostniť “handmade” výrobky, či regionálneho výrobcu, alebo kúpou nejakého produktu či služby podporiť záchranný projekt alebo program.
Naša zoo spustila predaj tričiek a mikín z organickej bavlny. Časť z ceny predaného tovaru putuje priamo do Afriky, na záchranný program podpory ochrany divo žijúcich slonov, a to vďaka organizácii Save elephants.
Čím viac darčekov dáš, tým si lepší človek?
Istotne každý z nás chce svojim najbližším vyčariť radostný úsmev na tvári vďaka zaužívanému pojmu “bohatého Ježiška”. Veď kto by nemal radosť z množstva darčekov pod stromčekom?
Najprv si treba uvedomiť, že Vianoce a vianočné sviatky nie sú prioritne len o darčekoch. My dospelí to viac menej vnímame, ale predsa nechceme, aby aj naše deti prežívali tieto nádherné sviatky len z pohľadu množstva hračiek a iných darov. A preto by sme sa o to mali nejakým spôsobom pričiniť. Nie je to najľahšia úloha, ale napríklad dohodnúť sa s “darovaniachtivými” starými rodičmi či príbuznými na určitých pravidlách, nie je na škodu. Nie je krajšie a rozumnejšie darovať jeden či dva darčeky a naučiť sa tak tešiť z maličkostí a vážiť si “aj to málo”?
Silný pocit urobiť našim najbližším radosť je živná pôda pre predajcov a obchodníkov. Preto sa pokúste zamyslieť, čo si vaši blízki naozaj želajú, a nepodľahnúť tlaku reklamných praktík a nekupovať zbytočné darčeky len pre to, aby bolo niečo pod stromčekom.
Napíšte si zoznam. Nenechajte sa ovplyvniť výhodnými akciami a očarujúcimi obalmi. Nikto predsa nechce darovať darčeky, ktoré skončia niekde pohodené v kúte.
Snažme sa viesť, či už svoje deti, či motivovať svojich najbližších, ku schopnosti vážiť si aj maličkosti, neočakávať veľa a nevnímať Vianoce len ako sviatok konzumu. Podstata týchto sviatkov tkvie predsa v niečom celkom inom!
Baliť darčeky? Nebaliť darčeky?
To je otázka… ako na to ekologicky?
Najmä počas vianočných sviatkov sa minie obrovské množstvo baliaceho papiera na darčeky. Ide väčšinou o chlórom bielený papier s farebnou potlačou. Najviac znepokojujúce je to, že po jednorázovom použití putuje papier okamžite do smetného koša.
Skúste radšej svoje darčeky pre blízkych zabaliť originálne – do recyklovaného, či ručne vyrobeného nebieleného papiera. Takýto papier je ľahko dostať v papiernictvách, na vianočných trhoch alebo na internete. Kreatívne duše isto vedia, že darčeky sa dajú baliť aj do látok či iných materiálov. Mnoho rád a inšpirácií nájdete na internete.
Ďalšia varianta sú darčekové tašky a škatule. Tie majú svoju výhodu, pretože nemusia mať jednorázový charakter, dajú sa využiť aj v budúcnosti. Buď sú to take “putovné” obaly, alebo ich v domácnosti môžete využiť na uskladnenie vašich maličkostí.
Môžete napríklad využiť rôzne staré krabice (od topánok, od elektroniky,…), do ktorý sa zmestí všeličo. Taktiež napríklad rôzne eshopy sa môžu inšpirovať a nebaliť svoje nákupy do nových krabíc, ale využiť rôzne staré, už používané. Veď povedzme si úprimne, čo urobíte s balením, v ktorom vám pride objednaný tovar z internetu?
Isto je každému z nás známe, že po odbalení darčekov, veľkej radosti z nich, nás vždy čaká obrovská kopa roztrhaného papiera (pokiaľ neotvárame darčeky šetrne a papier ušetríme aj na ďalší rok), ktoré putujú rovno do koša. Skúsme znížiť túto hromadu papiera aspoň trochu, spomeňme si na to veľké množstvo odpadu už pri balení. Príroda nám bude vďačná!
“Minulosť sa opakuje, až pokiaľ sa z nej nepoučíme a nezmeníme naše vychodené cesty.”
Aký stromček je najekologickejší?
To je veľmi diskutovaná téma. Mnoho ľudí tvrdí, že umelý stromček je lepší, pretože vydrží aj niekoľko rokov. Ale nie je tomu celkom tak. Ekologickejšou variantou je predsta len živý stromček. Mnoho z vás možno bude oponovať, ale umelé stromčeky sú zväčša vyrobené z PVC, kde pri ich výrobe a počas jeho životného cyklu, vzniká mnoho nebezpečnýc látok, ktoré, či chceme alebo nechceme, kontaminujú životné prostredie.
Kúpou živého stromčeka donesiete domov kus prírody, vôňu a nefalšovanú vianočnú atmosféru, s ktorou súvisia pravdaže aj tie “príjemné” starosti z opadaného ihličia, či pravidelné polievanie. Pri kúpe je dôležité dbať na to, aby bol stromček vypestovaný v lesnej škôlke, aby ste sa vyhli nákupu nelegálne vyrúbaných stromčekov.
Taktiež môžete nadekorovať čečinu vo váze, či v dnešnej dobe aktuálne zakúpiť stromček zasadený v črepníku, ktorý po skončení sviatkov má obrovskú výhodu – vydrží dlhšie. V lete môže spríjemniť prostredie na vašom balkóne či záhrade, alebo ho môžete zasadiť do zeme niekde v prírode, či na svojej záhradke.
Pokiaľ sa nechcete vzdať myšlienky umelého stromčeka, dajte prednosť radšej stromčeku vyrobeného z alternatívnych čistejších materiálov, napríklad polypropylénu, a vyhnite sa PVC materiálom.
A vyberajte “slovenský” stromček, čiže vyrobený na Slovensku, podporte domácich výrobcov. Stromček predsa nemusí ku vám precestovať tisícky kilometrov, napríklad z Číny. Svojim skromným činom tak pomôžete o čo i len malý kúsok znížiť emisie a dopady klimatickej zmeny.
Výrobná alternatíva pre kreatívne osoby sú rôzne stromčeky vyrobené z paliet, konárov, papiera, kníh či iného obnoviteľného materiálu. Aj v našej zoo pri vchode máme alternatívny stromček zo starých dosiek. Príďte sa inšpirovať
Vianoce bez svetielok, svetlených reťazí
a blikajúceho stromčeka? Ani nápad!
Lenže šetriť neznamená obmedziť sa.
Stačí iba vymeniť staré za nové.
LED vianočné svetlá spotrebujú o 70 percent menej energie ako tradičné vianočné žiarovky. Preto môžete mať vianočnú výzdobu na stromčeku, aj na balkóne a v záhradnom domčeku podstatne úpornejšiu. Navyše LEDky vydržia desaťkrát dlhšie ako klasické vianočné osvetlenie.
Aby ste si mohli vychutnať čaro Vianoc, zapnite vianočný stromček len vtedy, keď ste v miestnosti. Na noc, respektíve pred spaním, vypnite všetky vonkajšie ozdoby. Existujú aj veľmi praktické časovače, na ktorých si môžete nastaviť čas svietenia, tým výrazne budete regulovať “zbytočné” svietenie.
Počas vianočných sviatkov sa míňa aj obrovské množstvo batérií. Či už svetelné reťaze, hračky na baterky, budíky, vianočné dekorácie, dokonca aj mixéry. Nezabudnite, že ak je niečo na baterky, často sa nájde podobný model aj na elektrinu. Ak nie, využite aspoň nabíjacie batérie. Ušetríte kopu peňazí, ale aj kus našej planéty, keďže tieto batérie nekončia tak skoro na skládke.
Za posledné desaťročia vlna konzumu a komercionalizmu ovplyvnila aj predtým pokojné sviatky, a vianočné dekorácie na nás v regáloch obchodov žmurkajú od októbra.
Tento rok však skúste návštevu obchodov a utrácanie peňazí na dekorácie obmedziť a zabezpečiť si novú výzdobu vlastnoručne.
Dajte prednosť miestnej výzdobe zo šišiek, ihličia či konárikov. Plastové dekorácie nemusia precestovať tisícky kilometrov až do vašej domácnosti.
Vianočné ozdoby nemusia byť drahé, rozbitné či supermoderné. Elegantné ekologické ozdoby s puncom tradičných Vianoc sa dajú ľahko vyrobiť aj svojpomocne. Postačia sušené jabĺčka, pomaranče, klinčeky, vlašské orechy, škorica, šišky, stužky či medovníky. Inšpirácií je mnoho na internete.
Pokiaľ nie ste zdatní vo výrobe takýchto ozdôb, podporte miestneho výrobcu, šikovné žienky – vo vašom okolí je ich isto mnoho.
A po sviatkoch prírodné dekorácie šetrne zbaľte a pripravte na ďalšiu sezónu, než aby sa vyhodili.
Aj keď nie ste priaznivcom generálneho vianočného upratovania, predsa len chcete mať pred sviatkami doma čisto. Nielen kvôli návštevám a vianočnej výzdobe, ale hlavne kvôli svojmu dobrému pocitu.
Neznamená to, že sa musíte strhať. Predvianočné “gruntovanie” môže byť relax i zábava. Vyčleňte si deň (alebo niekoľko dní) a do tejto aktivity pokojne zapojte celú rodinu. Vianoce sú sviatky pokoja! Spoločnými silami to ide aj bez stresu a naháňania. Nezabúdajte na to! A upratovanie v spolupráci s celou rodinou môže byť zábava. Nie je dôležitý cieľ, ale tá cesta…
A ekologické nemusí byť iba ozdobovanie stromčeka, či balenie darčekov. Ale aj predvianočné upratovanie. Často sa hovorí o tom, koľko chémie je v kozmetike, no menej sa hovorí o tom, koľko chémie prinášame do domácnosti vďaka čistiacim prostriedkom, ktoré využívame pri upratovaní. Skúste upratať svoju domácnosť prírodnejšie a ekologickejšie.
Majte doma po ruke praktické pomôcky ako ocot, sóda bikarbóna či citrónová šťava, ktoré sa zídu nielen pri varení.
Nepoužívajte jednorazové, papierové či bavlnené utierky. Investujte do kvalitných textilných utierok, ktorými sa dá utierať prach, umývať okná či podlahy dlhé roky.
Veľmi jednoduchá zmena, ktorou urobíte veľký rozdiel- nekupujte vždy nové fľaše s pracím práškom či avivážou, už takmer v každom meste existuje tzv. bezobalový obchod, kde si môžete svoju starú nádobu dočapovať prostriedkom, ktorý potrebujete. A to nehovoríme len o čistiacich prostriedkoch. Nájdete tam aj potraviny či iné potrebné veci.
Množstvo chemických prostriedkov nahradí ekologická alternatíva. S jediným prostriedkom, ktorý neškodí zdraviu, môžete vyleštiť prakticky celú domácnosť.
A to je len pár tipov od nás. Inšpirujte sa napríklad na internete. Možností je mnoho, treba len vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a skúsiť niečo nové.
A nezabúdajte. Počas vianočných sviatkov chodí Ježiško, nie inšpekcia z hygieny!
Slováci milujú oslavovať. A vianočné sviatky sú časom množstva večierkov, posedení študentov, zamestnancov, priateľov či detí. Pravdaže, teraz kvôli pandémii, berte tento bod za motivačný do budúcnosti.
Pri organizácii vianočného večierka, či už ide o firemný, študentský alebo napríklad stretnutie športového tímu, skúste myslieť trochu „na zeleno“. Stačí si len predstaviť to množstvo smetí, ktoré po štandardnej oslave ostane. A tak málo stačí, aby boli spokojní aj hostia, aj naša planéta.
O pozvánkach, výzdobe, darčekoch, podpore lokálnych produktov či dôkladnom naplánovaní množstva jedla sme mali alebo budeme mať dostatočný priestor v iných dňoch adventu. Vašu pozornosť teraz zameriame na občerstvenie v štýle „zero waste“, čiže bez odpadu (teda skoro bez odpadu).
Skúste sa vyhnúť JEDNORAZOVÝM príborom, pohárom či tanierikom. Minimalizujte neskutočné množstvo plastového odpadu. Zálohové, VIACKRÁT POUŽITEĽNÉ, aj keď plastové poháre, či obyčajný príbor je istotne lepšia alternatíva či už pre naše peňaženky, či chuťové poháriky. No veď uznajte, odkrojiť si kus pečeného mäsa plastovým nožíkom je niekedy nadľudský výkon.
Syry, mäso, či nátierky nekupujte balené. Víno sa dá taktiež načapovať do vlastnej nádoby, pivo uprednostňujte vo vratných fľašiach, a domáca limonáda chutí istotne lepšie ako osladená bublinková voda z plastovej fľaše. Plastové „pollitrovky“ sú proste OUT!
Jednorázové ozdoby ako dáždniky, slamky či napichovadlá vyzerajú určite veľmi lákavo, ale z praktického pohľadu sú zbytočné. Keď už chcete dekorovať, siahnite po prírodných materiáloch. Prírodný konárik namiesto plastového napichovadla určite príjemne vyrazí hosťom dych.
Na utieranie rúk pripravte hosťom utierky alebo plátené obrúsky. Ak ste predsa za papierové servítky, vyberte také, ktoré sú z recyklovaného papiera.
Káva a čaj? Kvalitný presso stroj, alebo len horúca voda v termoske. Klasická cukornička namiesto malých sáčkov s cukrom a efektný malý krčah s mliekom, namiesto tých malých mliečok v umelohmotných mini-kelímkoch.
Veľmi zložité a komplikované? Vôbec nie! Možno na prvotnú myšlienku a zorganizovanie, prax je už potom veľmi intuitívna a jednoduchá pre všetkých hostí. Tak poďme do toho! Poďme oslavovať! Teda, dúfajme, že čoskoro budeme môcť oslavovať!
Vianočný čas je veľmi náročný aj na cestovanie. Rodinní príslušníci či priatelia cestujú na sviatky domov z rôznych kútov sveta, ale je čas aj na cestovanie napríklad na vianočné trhy do vzdialenejších miest. Samozrejme, v dnešnej pandemickej situácii je táto téma skôr “tabu”, ale berieme to ako všeobecný návod na ekologickejšie cestovanie, tak snáď do budúcna budeme nasledujúce riadky môcť aplikovať plnými dúškami.
Pokiaľ ste doma, skúste minimalizovať výjazdy autom. Využite hromadnú dopravu, len tak z recesie. Krátke vzdialenosti pokojne zvládnete aj pešo. Každý spálený liter benzínu z vášho auta uvoľní do ovzdušia CO2.
A čo dovolenky v teplých krajinách, kam sa mnoho Slovákov cez zimu vyberá? Ak teda ste za zelenšie ekologické Vianoce, strávte ich doma v kruhu svojich blízkych. Je to čas, ktorý nikdy nenahradíte.
Ak sa chystáte na vianočné trhy, vyberte si menšiu dedinku a podporte miestnych obyvateľov, istotne tam bude komornejšia atmosféra bez veľkých davov ľudí.
Prírode nijak neublíži ani to, ak sa v nej počas sviatkov poprechádzate a budete spolu. Je to to najekologickejšie, čo môžete počas sviatkov urobiť. A možno stretnete aj nejakého lesného obyvateľa – dvojnohého alebo štvornohého
Počas vianočných sviatkov sa rodiny a priatelia stretávajú z rôznych kútov sveta. Ale pokiaľ nie je možné osobné stretnutie, a dnes je táto téma viac ako aktuálna, zavolajte svojim známym či rodine, istotne ich potešíte.
Ak preferujete klasiku a každoročne posielate papierové vianočné pozdravy či pohľadnice, skúste tento rok objaviť čaro internetu a elektronizácie.
Môžete byť výnimoční a originálni. Existujú rôzne jednoduché aplikácie, kde si pripravíte originálne vianočné pozdravy online a môžete ich poslať emailom, cez sociálne siete alebo vami preferovaným online spôsobom.
Ušetríte na poštovnom, aj slovenské lesy, a zároveň príjemne prekvapíte priateľov a rodinu.
Vianočné pozdravy s vašimi rodinnými fotkami istotne omnoho viac potešia vašich blízkych, je to predsa adresnejšie a autentickejšie. A neverili by ste, koľko zábavy zažijete už len pri zhotovovaní spoločnej rodinnej fotografie.
Štedrovečerný stôl má podľa tradície symbolizovať hojnosť. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že to neznamená plytvanie. Preto si treba naplánovať všetky veci tak, aby ste jedlo po Vianociach nemuseli vyhadzovať. Štedrý večer je o hojnosti, nie však o plytvaní. Väčšinu jedál je možné napríklad zamraziť, kapustnica sa dá zavariť do pohára. Ale nie so všetkým jedlom je možné aplikovať odloženie na neskôr. Takže opatrne, s adekvátnou mierou a rozumom.
Ľudia používajú zábavnú pyrotechniku nielen na Silvestra, ale počas celého roka, vianočné sviatky nevynímajúc. S petardami a ohňostrojom idú aj do prírody a chránených oblastí.
Používanie zábavnej pyrotechniky má svoje negatíva aj pozitíva. Každá strana má argumenty, ktoré ohňostroje obhajujú alebo zatracujú. Vo svetle najnovších štúdií ale prevládajú negatíva.
Veľký hluk a žiara ohňostrojov nespôsobuje stres len domácim zvieratám, ale aj tým voľne žijúcim. Vystresované zvieratá sa v šoku zo svetla a veľkého hluku snažia uniknúť do bezpečia, a často dochádza ku kolízií s vozidlami, v prípade vtákov k nárazom do budov, elektrického vedenia.
Divoká zver je vystavená hlučným explóziám a pri úteku pred neznámou hrozbou sa často fatálne zrania. Vtáky opúšťajú svoje hniezda bez mláďat, ku ktorým sa už nedokážu vrátiť.
Na druhú stranu je nutné zmieniť, že riadené ohňostroje organizované mestami sa odohrávajú väčšinou v centrách metropol a tým pádom vo väčšine prípadov i ďalej od divokej prírody. Vtáky, ktoré neodleteli za teplom a žijú v mestách, sú na všadeprítomný hluk zvyknuté a ich reakcie nie sú tak zmätené.
Horšie situácie nastávajú u neorganizovaných ohňostrojov v blízkosti prírody, ktorých je ale behom napríklad silvestrovskej noci nespočetné množstvo. Z uvedených dôvodov preto radíme nepoužívať pyrotechniku vo svojej vlastnej réžii. Radšej si s rodinou pozrite nádherný riadený ohňostroj vo vašom meste, ako si robiť svoj vlastný na záhrade či pred domom.
Pyrotechnika v prírode nemá čo hľadať. Oslavovať sa dá aj inými spôsobmi, tak buďte tento rok „bezpetárd“.
Palmový olej je súčasťou nášho každodenného života. Sušienky, cukríky, oblátky, čokolády, zemiakové lupienky, margaríny, bujóny, drogéria, sviečky či biopalivá. A to je len zlomok produktov, zoznam je nekonečne dlhý.
Najlepšia alternatíva sú lokálne produkty a suroviny. Podporme lokálnych predajcov, výrobcov a pestovateľov! Skúsme napríklad deťmi veľmi obľúbenú orieškovo-nugátovú nátierku nahradiť zdravšou alternatívou. Receptov je nekonečne veľa 😊 A to môžeme spomenúť rôzne ingrediencie do každoročného vianočného pečenia či varenia. Stačí zobrať lupu a čítať tie miniatúrne riadky na obaloch v časti zloženie produktu.
Ako pomôcť, aj keď sme len „obyčajní“ ľudia? Aj v domnienke, že nás sa to netýka, lebo je to „ďaleko“ od nás? Celkom jednoducho – snažiť sa minimalizovať výrobky s obsahom palmového oleja, ktoré používame či konzumujeme. Dôležitá je najmä rovnováha v spotrebe a spôsob, akým bol olej získaný a vypestovaný. Nakoľko spotreba palmového oleja je extrémna, určite by sme ju mali obmedziť. V dnešnej dobe má nepriaznivý dopad na ekosystém ale viacero plodín. Napríklad aj pestovanie avokáda.
Produkcia palmového oleja je veľmi škodlivá najmä pre prírodu. Ohrozuje dažďové pralesy („pľúca Zeme“) a zvieratá na celom svete. Každých 25 sekúnd sa vyrúbe dažďový prales vo veľkosti jedného futbalového ihriska, a to len kvôli pestovaniu palmy olejnej. Medzi obete tejto skazy patria aj orangutany a mnoho iných zvierat, ktoré sú buď vyháňané zo svojho pôvodného biotopu alebo sú vyzabíjané. Počas uplynulého desaťročia sa počet voľne žijúcich orangutanov zdecimoval na polovicu, každým rokom zahynie viac ako 5000 jedincov.
„Keď zmeníme samých seba, zmení sa aj naše okolie.
Vianočné menu tvorí na Slovensku vo väčšine prípadov tradične kapustnica a kapor. Málokto ale vie, prečo to tak je.
Ryba prišla na náš stôl približne v 13. storočí, keď katolíci považovali ryby za pôstne jedlo. Štedrý deň bol považovaný za posledný deň tzv. malého pôstu, teda adventu, kde sa iné mäso netolerovalo. A v minulosti sa nejedol iba kapor. Boli to aj pstruhy, šťuky, či kapune.
Na Štedrý deň sa podľa tradícií je mäso „beznohé“, čiže ryba, na prvý sviatok vianočný mäso dvojnohé, čiže hydina a na Štefana to je mäso štvornohé.
Nech máte vo vašej rodine tradíciu akúkoľvek, myslime na nasledovné.
Snažme sa obmedziť spotrebu druhov, ktoré sú ohrozené. Podporme tak miestneho rybára namiesto hypermarketov!
Pokiaľ neobľubujete kapra a svoje chuťové poháriky smerujete k morským rybám a živočíchom, nekupujte druhy, ktoré sa v dôsledku nadmerného rybolovu ocitli v ohrození. Podľa výskumom takmer 90% významných druhov rýb je vylovených a populácia napríklad tuniakov, mečúňov či tresky klesla o 90%. Európske vody nie sú na tom o nič lepšie. 9 z 10 európskych rýb je prelovených. Pokiaľ máte chuť na takéto ryby, nakupujte aspoň ryby s označením, že boli vylovené v súlade s pravidlami trvalo udržateľného rybolovu. Za túto voľbu vám silno ďakujeme v mene všetkých rýb.
„Zaslúžené odmeny sú priamym výsledkom energie a úsilia, ktoré do vecí vkladáme.“
Vianoce nemusia byť len o pekných daroch pre najbližších. V čase vianočných sviatkov je pomoc veľmi rezonujúce slovo, ktoré aspoň v nepatrnej miere ovplyvní každého z nás. Je to obdobie, kedy sa akoby roztrhlo vrece s prosbami o pomoc z každej strany.
Je milé myslieť aj na tých, čo potrebujú pomoc. Pokiaľ chceme pomôcť, skúsme si vybrať niečo / niekoho najbližšie k nám, či to bude rodina s deťmi, či zvieratá v útulku, či v zoo.
V každom prípade sme si istí, že akákoľvek forma pomoci pohladí aj naše srdce. Dobrý pocit je na nezaplatenie. Je ale dôležité napísať, že môžeme pomáhať iným iba natoľko, koľko je v našich silách. Nechoďme na doraz, nie na úkor svojej rodiny a svojich blízkych.
Vytrieďme oblečenie, hračky či všetko čo už vo vašej domácnosti len prekáža a nepoužíva sa. Je to obojstranne dobrý pocit. Ďalšie deti sa potešia a nám sa vytvorí priestor na nové veci.
Skúste napríklad zrealizovať „obrátený adventný kalendár“. Namiesto toho, aby ste seba alebo svojich najbližších každý deň od prvého decembra až do Vianoc potešili malou drobnosťou, odložte každý deň do pripravenej krabice jednu vec, ktorú už doma nepotrebujete, ale niekoho iného by ešte dokázala potešiť. Po 24. decembri môžete svoju plnú krabicu darovať niekomu, koho poteší alebo ju potrebuje. Napríklad domov sociálnych služieb, či detský domov.
Zbehnite do útulku a vyvenčite (alebo inak potešte) opustených psíkov, ktoré sú väčšinu času zatvorené vo voliérach.
Navštívte domov dôchodcov a urobte spoločnosť ľuďom, ktorí nemajú rodinu aspoň na pár chvíľ, zahrajte si s nimi karty a zaspomínajte na ich mladosť.
Vyberte sa do nemocnice a darujte krv. Pre vás kvapka, pre niekoho život. Aj naša zoo prispieva touto formou organizovaním Kvapky krvi dvakrát do roka.
Foriem a spôsobov je mnoho, je len na nás, čo si vyberieme.
Ak chcete potešiť naše zvieratá v zoo, prineste nám napríklad staré plachty a deky, orangutany vám budú vďačné. Taktiež levom či medveďom staré lopty padnú vhod.
„Čokoľvek nás obklopuje – nedeje sa samé od sebe. Musíme sa o to pričiniť.“
Ak máme pocit, že chceme pomáhať, taktiež aj naša príroda, a jej obyvatelia, ocenia našu snahu. Napríklad prikrmovanie vtákov je jednoduchým príkladom, a to nielen počas vianočných sviatkov.
Najobvyklejším časom, kedy je dobré začať prikrmovať vtáctvo, je jeseň, ideálne začiatok novembra. Aktuálne je síce čas vianočný, no napriek tomu by sme tento adventný deň venovali tejto téme. Keďže dúfame, že to už robíte. A pokiaľ nie, radi vás inšpirujeme.
Teploty klesajú a ponuka potravy v tomto prípade pre vtáky sa rapídne znižuje. Pri väčších mrazoch môžeme vtákom kŕmením zachrániť aj život.
Odmenou je možnosť pozorovať jedinečné divadlo, v ktorom sa nám zblízka predvedú nielen bežní obyvatelia priľahlého parku či záhrady, ale aj druhy, ktoré po zvyšok roka žijú skryto, alebo ich je možné u nás vidieť výhradne v zime.
Úbytok hmyzu, a s ním i vtáčej potravy, v poslednej dobe nabral rýchly spád, a tak už nie je otázkou či áno, či nie, ale skôr kedy, ako dlho a taktiež čím. Ľudia často nepremýšľajú nad tým, aké dopady môže mať nevhodne zvolená strava pre operencov. A to je ďaleko významnejší problém ako kruté zimy. Nevhodnou potravou nie je ohrozené iba vtáctvo v kŕmidlách, ale taktiež vtáctvo na vodných tokoch.
Všeobecne platí, že menu by rozhodne nemali tvoriť zbytky z kuchyne – predovšetkým jedlá slané, mastné, vyprážané, pripálené, korenené, údené a taktiež pokazené či plesnivé. A sladké nevynímajúc. A rozhodne žiadne pečivo!
Aká potrava sa teda do kŕmidiel hodí? Dve základné zásady sú čerstvosť a prirodzenosť. Z našich kuchýň môžeme vtákom doniesť nastrúhanú mrkvu či ovsené vločky, alebo poriadnu bitku uvidíte pri varenej ryži či varených zemiakoch. Ale najviac „na odbyt“ idú napríklad slnečnicové semienka.
„Tie najhodnotnejšie a dlhotrvajúce odmeny si vyžadujú vytrvalosť.“
Staršie ročníky možno majú pocit, že v detských rokoch sa Štedrý deň spájal so sánkovačkou a s prechádzkami po pukajúcom snehu. Tento fenomén potvrdzujú aj pranostiky. Tá najznámejšia o Kataríne na blate/na ľade a Vianociach na ľade/na blate, ešte dáva bielym Vianociam šancu päťdesiat na päťdesiat. Štedrý deň má však smolu, že pripadá na december, teda na najteplejší zimný mesiac. Pokiaľ má totiž prísť snehová nádielka, často prichádza až v januári. Nič nám ale nebráni tomu stále dúfať, že po dlhšom čase by mohli byť Vianoce na ľade.
So snehom a vianočnými sviatkami sa neodmysliteľne spája zima a vyštípané detské líca. Po vyzimenej vianočnej prechádzke vždy preto dobre padne teplý čaj, vyhriaty domov, alebo teplá deka na gauči.
Šetrenie teplom = šetrenie peňaženky. Udržať vnútri teplo nie je lacné, no ak dodržiavame základné pravidlá, môžete ušetriť bez toho, aby ste pritom mrzli. Sú pritom veľmi jednoduché.
Veľa ľudí, najmä tých skôr narodených, je presvedčených, že radiátor musí byť horúci, inak kúrenie nefunguje správne. Kúrenie púšťajú naplno a až keď je v izbe naozaj horúco, radiátor znova úplne vypnú. Taký postup je však nezmyselný a neprináša žiadny osoh. Počas dňa je veľmi rozumné kúriť mierne, tzv. temperovať. Po príchode domov môžeme podľa potreby pridať a pred spaním zase teplotu znížiť. Ak odchádzate na dlhšiu dobu preč, kúrenie nevypínajte úplne, pretože vyhriať chladnú miestnosť je oveľa náročnejšie ako ju dokúriť. Pravidlo o temperovaní nie je výmysel, ale efektívny spôsob, ako úsporne narábať s teplom a neobávať sa budúcich faktúr
Byť súčasťou zmeny a pomáhať inšpirovať ostatných je úžasné. Poskytnime svojmu okoliu nápad na dobrý skutok, či sprostredkujme naše adventné eko odporúčania svojim blízkym a priateľom. Príležitostí je neskutočne veľa, stačí sa len pozrieť správnym smerom. Vaša inšpirácia môže podnietiť niekoho iného k ďalšiemu dobrému skutku pre niekoho iného, či svoje okolie. A pevne veríme, že nezostanú len v našej zoo skupine, ale dostanú sa aj medzi vašich priateľov, známych, kolegov, či rodičov.
Šírte svoje „zelené“ myslenie ďalej. Po prvé, nebudú vaši blízki prekvapení napríklad z netypického balenia darčekov a po druhé, spoločným úsilím zmeníme (aspoň čiastočne) svet. Znie to síce idealisticky, ale čím viac ľudí si uvedomí čaro „zelených“ Vianoc, tým lepšie pre nás všetkých.
„Čokoľvek vypustíme do vesmíru – myšlienku, skutok, slovo – to sa nám skôr či neskôr vráti.“
Oslavy a sviatky sú príležitosťou dopriať si viac ako obvykle. Najviac to platí počas vianočných sviatkov. Svojej peňaženke doprajeme väčšiu voľnosť a štedro nakupujeme darčeky pre blízkych, robíme si veľké zásoby potravín, aby boli Vianoce bohaté, a aby sme toho mali dosť napečeného a navareného, a dáme si aj ten pohárik červeného či tvrdého. V momente, keď sa tieto veci dejú, sa cítime príjemne a šťastne. Keď si naberáme z vianočného stola plného štedrovečerných jedál, oči sa nám ligocú.
No potom príde útlm. Aj výčitky svedomia sprevádzané nafukovaním či bolesťami žalúdka. Prejedli ste sa? Klasický príklad väčšiny z nás.
Problémom ani tak nie je 1 deň, napríklad ten Štedrý, ale skôr vyjedanie dobrôt pred a po, ktoré sú nachystané už riadne včas a po sviatkoch ich ešte dosť zostane. Z „veď to sú len 3 dni, to je nič”, je zrazu týždeň a pol prejedania.
Myslime na svoje zdravie, vianočné sviatky nemusia znamenať „obžerstvo“ a môžu byť skvelé a pohodové.
Tak ako v normálnom živote, či v ekologickom životnom štýle, platí jedno: VŠETKO S MIEROU. A to platí aj na Vianoce. Treba jesť pravidelne a čo je dôležité jedzte pomaly, aby potravu stihol žalúdok spracovať. Tak isto pamätajte na návšteve u príbuzných, ak nie ste hladní, tak sa neprepchávajte. Ak sa Vaša teta, babka alebo svokra urážajú, že ich uvarených dobrôt na prehýbajúcich sa stoloch ste sa ani nedotkli, ponúknite sa, ale pamätajte, že s mierou.
Ak sa po celý rok zdravo stravujete a máte dostatok pohybu, tak Vám nejaké Vianoce na váhe nepridajú. Ak sa nehýbete a Vianoce máte po celý rok, tak by ste sa mali nad sebou zamyslieť. Zdravie máme iba jedno, preto si naše telo zaslúži len to najlepšie!
Ako čas beží a my starneme, vytráca sa v nás ten detský pohľad na svet. Tá jedinečná fantázia, hravosť a farebný život. Samozrejme máme z roka na rok nový pohľad na veci, dôležité dospelácke záležitosti, ale už rozdielne od tých detských.
Práve vianočný čas je obdobím, kedy trávime veľa času so svojimi blízkymi, teda aj s deťmi. Je to čas, kedy ho môžeme stráviť zábavne, pokojne, v radosti a vďake. Strávte ho preto príjemnými aktivitami, ako napríklad rôznymi hrami. Verte, že sa zabavia deti aj dospelí.
Zabudnite na počítačové hry, ktoré deti izolujú od okolitého sveta. Keď deťom zapnete počítač, alebo video na youtube, to sa nepočíta za čas strávaný s rodinou.
Stolové spoločenské hry spestrujú život v rodine aj tým, že sa hrajú v skupine kamarátov alebo s rodinnými príslušníkmi. Spoločenské hry môžu byť aktivitou, kde sa s deťmi môžete stretnúť, komunikovať, hovoriť ich jazykom, nájsť spoločné veci, byť v ich svete.
Pri hrách sa spoznávate navzájom, zistíte ako reagujete, čo vás baví. Veľakrát vznikne atmosféra, kedy si všeličo poviete, dáte vedieť ako sa cítite. Aj taký moment prehry každý znáša inak a treba sa to naučiť.
Spoločne strávený čas robí divy. Môžete trénovať šikovnosť, postreh, motoriku, logiku, taktiku, stratégiu či fantáziu. Zistíte, či máte tvorivého ducha, či viete komunikovať či spolupracovať v tíme. Je dôležité naučiť sa pravidlá a akceptovať či výhru, či prehru.
“Aktívne strávený čas s rodinou je to najviac!”
Úcta k sebe samému, k ľuďom, úcta k prírode, úcta k výnimočnosti…
Pojem ÚCTA je v ponímaní mnohých ľudí poriadne zdeformovaný. Nevieme ho definovať, nerozumieme, čo znamená. Nie je to len poklonkovanie sa niekomu alebo niečomu. Nie je to ani tá zdvorilosť sama o sebe.
Je to viac, než byť slušným človekom. K úcte neodmysliteľne patrí vďačnosť. Uvedomiť si význam a prínos každého a všetkého v našom živote. Každý a všetko je akousi skladačkou v mozaike vytvárajúcej našu budúcnosť.
Buďme vďační za každý pozdrav, milý úsmev, záujem, ochotu, čas strávený s rodinou či možnosť prechádzky v blízkom lese. Tieto maličkosti nemusia byť vždy samozrejmosťou. Práve preto by sme mali byť za ne vďační.
Nemáte pocit, že sa z nás vytráca vzájomná úcta? Zmeňme to, buďme príkladom pre svoje okolie
„Pokora je schopnosť vnímať s úctou aj najmenšie veci života.“ Albert Schweitzer
To, že krása spočíva v jednoduchosti, je stará múdrosť platná aj dnes. Dokonca by sme mohli tvrdiť, že vo svete, v ktorom sa na nás valia desiatky technologicky prepracovaných a komplikovaných produktov či služieb, je jednoduchosť príjemným spestrením.
A s jednoduchosťou sa spája aj často používaný pojem „minimalizmus“. Istotne ste už počuli, aby sme žili minimalistickejšie, aby ste minimalizovali či už napríklad odpad alebo svoje nároky. Neodmysliteľne minimalizmus súvisí s ekológiou a zásadne prispieva k ochrane životného prostredia, ale je to skôr vedľajší produkt jeho praktizovania.
Minimalizmus vytvára príležitosť dať viac do popredia to, čo je v živote daného človeka dôležité.
Čím menej vecí máme, tým je väčšia šanca, že ich pravidelne využívame.
Čím menej vecí máme, tým menej energie vynakladáme na premýšľanie, čo kedy použijeme.
Čím menej vecí máme, tým menej miesta potrebujeme, upratujeme, osvetľujeme, vykurujeme,…
Čím menej vecí máme, tým je náš blahobyt a životná úroveň udržateľnejšia.
Minimalizmus má zvýšiť pocit slobody, zvýšiť produktivitu, zvýšiť spokojnosť, znížiť plytvanie, ale rozhodne nie robiť život zložitejším či dostávať človeka do depresie. Preto je dôležité si nastaviť VLASTNÉ optimálne hranice.
Urobme Vianoce deťom nezabudnuteľné, také aké túžime a prestaňme sa naháňať aspoň raz v roku. Robme s deťmi veci, ktoré budú mať v ich spomienkach na Vianoce strávené s nami skutočnú hodnotu. Vianoce sú vo väčšine prípadov hektické obdobie, hoci podľa tradície by mali byť o rodine a pokoji, aspoň tak si to všetci prajeme. Preto sa pokúste tento rok zapojiť do príprav celú rodinu, aby pri slávnostnej večeri nepadalo pár rodinných príslušníkov (väčšinou mama) na „hubu“.
Pokúste sa to tento rok zvládnuť naozaj pohodovo. Je to najmä o atmosfére, o stretávaní sa s tými, na ktorých počas roka nemáme toľko času, koľko by sme možno chceli. Aj keď na druhej strane, tento rok buďme v tom stretávaní opatrní.
Najsilnejšia a zároveň najšťastnejšia spomienka by mal byť čas, ktorý ste spolu ako rodina počas sviatkov strávili. Obzvlášť po večeri. Tá klasika, Popoluška v televízii zapnutá ako kulisa v pozadí, a všetci v debatujúcom víre. Spiace psy pred krbom a doma maximálna pohoda. Pravdaže, každý z nás si vie urobiť vianočnú rodinnú pohodu, či už bez psov alebo krbu
Tak šťastné a veselé, ekozoo a zelené!