Aj hendikepované vtáctvo zaznamenáva zdravé potomstvo, v rehabilitačnej stanici pribudli dva krásne prírastky myšiaka lesného
Úvod » Aj hendikepované vtáctvo zaznamenáva zdravé potomstvo, v rehabilitačnej stanici pribudli dva krásne prírastky myšiaka lesného

Jedným z najprioritnejších poslaní bojnickej zoo je záchrana a rehabilitácia zranených, či osirelých živočíchov z voľnej prírody. Do záchytného centra prijímame ročne niekoľko desiatok takýchto zvierat. Prevažne sa jedná o dravé vtáctvo karpatskej fauny, na ktoré číha v prírode množstvo nástrah. Najčastejšími zraneniami voľne žijúcich vtákov sú nárazy do stromov, skál či sklených výplní budov. Častokrát končia i pod kolesami automobilov a na stožiaroch vysokého napätia. V niektorých prípadoch prichádzajú do záchytného centra pri bojnickej zoo neskoro a ich zranenia sú nezlučiteľné so životom.

Množstvo vtákov sa nám ale darí nielen zachrániť, ale následne zrehabilitovať a pripraviť na návrat do voľnej prírody. Nie raz sme svojim návštevníkom a priaznivcom priniesli zostrihané videá z vypúšťacích programov, ktoré dokumentujú obetavú prácu našich zoológov a chovateľov. Nie vždy sa ale podarí vtáka prinavrátiť na holé nebo. Jedným z častých zranení sú početné fraktúry krídel. V niektorých prípadoch si tieto zlomeniny vyžadujú amputáciu. Vtáky s podobnými zraneniami označujeme prívlastkom trvalé hendikepy, ktoré sú do konca svojho života odsúdené na život za bránami zoo.

Hendikepované vtáctvo sa ale u nás v prevažnej väčšine dobre adaptuje a niektoré z týchto „hendikepov“ môžu naši návštevníci obdivovať aj v expozičnej časti zoologickej záhrady. Možno by si niekto mohol pomyslieť, aký prínos má tento chov pre zoo a pre populáciu vo voľnej prírode. Chov hendikepovaného vtáctva ale prináša i úsmevné a radostné momenty. Aj tieto vtáky dokážu pozitívne vplývať na posilňovanie populácie karpatskej fauny, produkovaním zdravého potomstva.

V Národnej zoologickej záhrade sú najčastejšími „pacientami“ myšiaky lesné. Jedným z nich je i hendikepovaná samička, ktorá bola do rehabilitačnej stanice prijatá ešte v roku 2011. Z dôvodu fatálnych zranení krídla, ktoré utrpela, visel jej život na vlásku. Napokon sa ju ale podarilo zachrániť a nie len to. Iba nedávno vysedela vajcia, z ktorých sa vyliahli dve zdravé mláďatá. Malým myšiakom sa darí vynikajúco, stravu od matky prijímajú a keď nadíde ten správny čas, budú vypustené do voľnej prírody.