Aj žaby majú svoj deň
Úvod » Aj žaby majú svoj deň

Keď sa opýtate našich návštevníkov, ktoré zviera sa im v zoo páči najviac, tak najčastejšou odpoveďou bude lev, medveď, opice a slon. Jednoducho – cicavce jasne vedú. Už menej sa stretnete s tým, že niekto vymenuje niektoré vtáky (a ak áno, tak najčastejšie papagáje), a musíte naraziť na výnimočnú osobu, aby si vybrala niektorého obyvateľa nášho Vivária ako svoj najobľúbenejší druh.

A pritom len nedávno sme si pripomenuli Celosvetový deň žiab, ktorý sa oslavoval 20. marca 2019. Táto skupina živočíchov obýva našu planétu zhruba 200 miliónov rokov a aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, žaby patria k dôležitej súčasti nášho ekosystému.

Žaba je dôležitým bioindikátorom. Čo to znamená? Bioindikátor je organizmus (v našom prípade žaba), ktorý reaguje na rôzne faktory, stres a škodliviny ovplyvňujúce jeho okolie, a svojimi reakciami či zmenami (napríklad zníženie počtu jedincov, zhoršenie stavu a podobne), umožňuje vypozorovať pôsobenie škodlivín. Čiže podľa toho, ako sa žabám v nejakej lokalite darí, respektíve nedarí, vieme posúdiť v akom stave je dané miesto. Takto je možné odhaliť problém a snažiť sa ho odstrániť.

Tieto obojživelníky tiež udržiavajú rovnováhu ekosystému – sú predátormi pre hmyz, niektoré bezstavovce ale aj malé stavovce. Ich úloha je preto v prírode veľmi dôležitá.

A v duchu hesla „Nesúď žabu podľa jej kože“ vás pozývame do našej zoo, kde sa môžete presvedčiť, že žaby vedia byť pestrofarebné a jedinečné. Navštívte naše Vivárium, a zistite na vlastné oči, aké krásne sú žaby. O tom, že majú svoje čaro, by vedelo rozprávať mnoho detí, ktoré fascinovanie prechádzajú od jedného terária k druhému a hľadajú často dobre ukryté malé obyvateľky.

Na žaby môžete v tomto období natrafiť aj na cestách. V tomto období začína ich migrácia, a pri nej často musia prejsť cez vozovku a stávajú sa obeťami prechádzajúcich áut. Zvýšte preto svoju pozornosť a buďte ohľaduplní najmä na miestach, ktoré sú vyznačené špeciálnymi dopravnými značkami.

Simona Kubičková

Foto: archív Národnej zoo Bojnice