Bambu – nová obyvateľka našej zoo
9. júna 2023
Úvod » Bambu – nová obyvateľka našej zoo

V apríli tohto roka získala Národná zoologická záhrada Bojnice samicu pandy červenej. Stalo sa tak na základe rokovaní s koordinátorom pre tento druh. Mladá samica má približne 11 mesiacov a na Slovensko pricestovala zo slovinskej ZOO Ljubljana.

Bambu – panda červená. Foto: Tomáš Hulík pre Nzoo Bojnice

„Volá sa Bambu, ale ošetrovatelia v Slovinsku ju volali aj Ola. Po prevoze 24. apríla strávila ešte nejaký čas u nás v karanténe, kde sme sledovali jej zdravotný stav. Momentálne ju už ale môžu vidieť návštevníci vo výbehu pandy červenej hneď na začiatku návštevníckej trasy našej zoo,“ povedal vedúci zoologického úseku Národnej zoologickej záhrady Bojnice Andrej Duchoň.

Pandy červené Bambu a Mao. Foto: Tomáš Hulík pre Nzoo Bojnice

Pôvodne boli v expozícii pandy červenej dva samce. Starší z nich však kvôli zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu minulý rok uhynul. „Z tohto dôvodu sme sa začali zaujímať o možnosť získať do chovu samicu, čo sa nám napokon podarilo,“ uviedol Andrej Duchoň. Samcovi Maovi, ktorý má takmer 8 rokov, tak od júna tohto roka robí spoločnosť samica Bambu.

Pandy červené Bambu a Mao. Foto: Nzoo Bojnice

Zbližovanie Maa a Bambu

Bambu bola do expozície pandy červenej vypustená v utorok 6. júna. Celý deň tak mohla skúmať svoj nový domov. O deň neskôr sa k nej pripojil aj samec Mao a my sme s napätím očakávali, čo sa bude diať. Iniciatívu hneď na začiatku prebrala ani nie ročná Bambu, ktorá bola na svojho „spolubývajúceho“ poriadne zvedavá. Mao má skôr introvertnú povahu a z novej obyvateľky bol trochu vyvedený z miery. K žiadnym väčším šarvátkam však nedošlo a „prvé rande“ dopadlo celkom úspešne.