Biele mláďatá gueréz pláštikových
Úvod » Biele mláďatá gueréz pláštikových

Od polovice júna tohto roku mohli návštevníci našej zoo pozorovať vo výbehu gueréz pláštikových (Colobus guereza) snehobiele mláďa, ktoré sa narodilo našej najstaršej a najskúsenejšej samici Kačene. Koncom augusta sa aj druhej samici Shire narodilo biele mláďa. Nie je to nič nezvyčajné, lebo všetky mláďatá gueréz pláštikových majú po narodení snehobielu krátku kučeravú srsť. Postupne im v priebehu troch mesiacov toto biele sfarbenie tmavne a srsť sa predlžuje. Ako prvé im sčernie okolie očí, temeno hlavy, uši a ruky. Po úplnom prefarbení im zostane len biely lem okolo tváre, biely „pláštik“ dlhšej srsti na ramenách, bokoch a dolnej časti chrbta a koncová časť chvosta. Otcom oboch mláďat je samec Samir, ktorého sme v septembri minulého roku získali darom z nemeckej Zoo Drážďany.

„Obe matky sa o svoje mláďatá vzorne starajú. Kým Shira porodila, pomáhala svojej matke v starostlivosti o prvé tohtoročné mláďa. Na novú situáciou si musela najviac zvyknúť Shirina pätnásťmesačná dcéra Leila. Dovtedy bola jedináčikom a zrazu už nebola stredobodom pozornosti. Aj vďaka tomu, že Kačena porodila ako prvá, sa mohla Leila postupne vyrovnávať s novou situáciou. Pozorovaním babky a matky sa učí, ako sa starať o mladšie sestry. Teraz zisťuje, že čím sú sestry staršie, tak sa s nimi môže aj častejšie hrať a šantiť vo výbehu. Pre rýchlejšiu identifikáciu mláďat im už chovateľky dali mená Nia (staršia) a Kimani,“ informovala zoologička Zuzana Mihálovová.

[image_options image_id=”6885″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]

[image_options image_id=”6885″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]Otec Samir. Foto Zuzana Mihálovová.[/image_options]