Ďalší rys vypustený na území Falckého lesa
Úvod » Ďalší rys vypustený na území Falckého lesa

Samicu Labku bude dnes nasledovať ďalší mladý rys pochádzajúci zo Švajčiarska.

V piatok, 15. decembra 2017 sme na území biosférickej rezervácie Falckého lesa v Nemecku vypustili ďalšiu samicu rysa ostrovida menom Labka. Samicu sme previezli do Nemecka z rehabilitačnej stanice Národnej zoo Bojnice. Celkovo išlo o ôsmeho vypusteného rysa v rámci projektu LIFE, z ktorých päť pochádza  zo Slovenska.

„Sme šťastní, že Labka dostala druhú šancu na život, dokonca s pridanou hodnotou
a veľmi dôležitou úlohou. Má totiž s ďalšími zvieratami pomôcť zachrániť reštituovanú populáciu rysa
v západnej Európe. Labka pochádza z Národného parku Poloniny a jej rehabilitácia nebola vôbec jednoduchá. Napriek tomu z nej vyrástla veľká a silná samica s hmotnosťou viac ako 19 kilogramov. Samotný transport do Nemecka, ako aj jej vypustenie do voľnej prírody prebehol bez akýchkoľvek problémov,“ opísal vedúci zoologického odboru Národnej zoo Bojnice Branislav Tám.

Dnes, teda v stredu 20. decembra 2017 bude Labku nasledovať ďalšia mladá rysica s podobným osudom pochádzajúca zo Švajčiarska. Pevne veríme, že sa Labka adaptuje na nové prostredie, tak ako všetky predchádzajúce rysy, čo budeme môcť hodnotiť prostredníctvom údajov z GPS/GSM telemetrického obojku, ktorým bola rovnako ako všetky predchádzajúce rysy označená.

Veľkú radosť nám rovnako robí samica Kaja, ktorá bola vo Falckom lese vypustená po rehabilitácii v našej zoo v predchádzajúcom roku. „Kaja v novom domove priviedla na svet dve mláďatá, samčekov Filou a Palu. Obe mláďatá sa s matkou naďalej zdržiavajú a pripravujú sa na osamostatnenie, ktoré ich čaká v úvode nasledujúceho apríla. Želáme všetkým rysom, aby sa im naďalej vo Falckom lese darilo,“ povedal Tám.

Foto: Klaus Venus