Daždivé počasie nám síce zmarilo plány, no „mladých zoológov“ to neodradilo
Úvod » Daždivé počasie nám síce zmarilo plány, no „mladých zoológov“ to neodradilo

Na prvom aprílovom zookrúžku, ktorý nesie názov “Mladý zoológ,” nám počasie príliš neprialo. Upršaný deň nám zmaril plány. Na programe bolo absolvovanie populárnej hry “Zoocaching,” ktorého cieľom je hľadanie rôznych indícii pri jednotlivých ubikáciách zvierat a úspešné dokráčanie k cieľovej truhlici, “keške.”

Zábavno-náučnú aktivitu sme museli napokon preložiť a sobotný zookrúžok absolvovať v prednáškovej sále Centra enviromentálnej výchovy. Tam sme nazreli do života slona afrického a pozreli sme si epizódu z miniseriálu o chovateľoch Národnej zoologickej záhrady. Išlo o miniseriál z vlastnej produkcie bojnickej zoo.

Ďalšou témou bolo nelegálne obchodovanie so slonmi africkými, či ukážka zakázaných suvenírov, ktoré k tomuto obchodovaniu patria. Deti sa dozvedeli nové informácie o Dohovore o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín, ktorý nesie skratku CITES.  Oboznámili sa, že dohovor bol podpísaný v roku 1973 vo Washingtone a na Slovensku je uplatňovaný od roku 1992. Jeho dôležitosť pochopili práve na výklade témy s ilegálnym obchodovaním so slonmi. Cieľom tejto prednášky bolo, aby „mladí zoológovia“ čo najjednoduchšie pochopili význam dohovoru a jeho cieľ, ktorým je ochrana ohrozených druhov živočíchov pred úplným vyhubením, vplyvom bezohľadných obchodných aktivít.

Po premietaní sme si povedali zaujímavosti z chovu slona afrického v Národnej zoologickej záhrade Bojnice a následne sme sa venovali tvorivým dielňam. Deti dostali modelovaciu hmotu, z ktorej mali vyrobiť ľubovoľne zvolené zviera, žijúce za bránami bojnickej zoo.

O tom, že náš zookrúžok navštevujú šikovné a talentované deti, sa môžete presvedčiť v priloženej fotogalérii.