Dnes si pripomíname Svetový deň levov
Úvod » Dnes si pripomíname Svetový deň levov

 

Dnešný deň je na celej zemeguli venovaný jednej z najkrajších mačkovitých šeliem živočíšnej ríše. Reč je levovi, ktorý je mnohými označovaný aj za kráľa zvierat, či celej džungle. Patrí mu ale toto označenie právom? Tento prívlastok si vyslúžil najmä svojim majestátnym vzhľadom, no v skutočnosti sa nejedná o pomenovanie, ktoré by sa zakladalo na pravde. Levy sú síce vo voľnej prírode obávanými predátormi najmä pre všetky druhy kopytníkov, no ani im strach nechýba. Sú často zaháňané do defenzívy slonmi, majú rešpekt pred rohmi byvola a častokrát sa správajú zbabelo, keď na svoju korisť útočia vo svorkách a zozadu. Všetky “rytierske” vlastnosti pripísal levovi človek.

Napriek vyššie spomínaným faktom nemôžeme poprieť fakt, že lev patrí k najkrajším zvieratám našej planéty vôbec. Aj v Národnej zoo Bojnice chováme túto prekrásnu šelmu. Na svete existuje hneď niekoľko druhov leva, no medzi najkrajšie a zároveň najvzácnejšie sa považuje lev berberský. Ide o vyhynutý druh, ktorý bol naposledy spozorovaný vo voľnej prírode v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. A práve týmto vzácnym druhom Národná zoo Bojnice disponuje.

V Národnej zoo Bojnice sme zaznamenali v súvislosti s levom berberským veľmi zásadné úspechy. Pýšiť sa môžeme úspešným posilnením populácie tohto druhu a to nie len vlastným odchovom, ale aj vďaka následnej spolupráci s holandskou zoo Dieren park Amersfoort. Práve tam putoval lev Ramzes, ktorý sa v roku 2015 narodil za bránami našej zoo. Išlo o nádhernú udalosť, pretože Ramzes prišiel na svet v období, kedy Národná zoo Bojnice oslavovala šesťdesiate výročie svojho vzniku. Ramzesovi sa neskôr, ako dospelému v spomínanom Holandsku podarilo splodiť dve mláďatá a pre zoológov v Národnej zoo Bojnice to bol veľký úspech.

V súčasnosti žijú za bránami Národnej zoo Bojnice tri exempláre leva berberského. Samec Aslan a samica Gina sú rodičmi vyššie spomínaného Ramzesa. Spolu s nimi tu žije ďalšia samica Buzeta a všetci traja patria medzi najobľúbenejšie zvieratá našich návštevníkov.