Do zoo sa vrátili tukany
Úvod » Do zoo sa vrátili tukany

Národná zoologická záhrada v Bojniciach získala do kolekcie exotických vtákov nový atraktívny druh. Je ním tukan žltohrdlý (Ramphastos sulfuratus), ktorý má spomedzi všetkých známych druhov tukanov najfarebnejší zobák. Tento zaujímavý operenec pochádza z tropických lesov Strednej a Južnej Ameriky.

„Chov tohto druhu sa nám podarilo obnoviť po dlhých 15 rokoch. V celej Európe je v súčasnosti chovaný iba v štyroch zoologických záhradách“ hovorí zoológ Michal Sloviak. Veľmi vzácny je aj v privátnych chovoch.

Tukany patria v zoo k mimoriadne obľúbeným a vyhľadávaným exponátom. Pohybujú sa vysoko v korunách stromov a ich potrava sa skladá najmä z plodov a bobulí. Veľký zobák tukanom slúži podľa najnovších výskumov na reguláciu telesnej teploty, keďže nedokážu vylučovať pot. Počas horúcich dní ním uniká pomocou jemných vlásočníc teplo. V noci si ho naopak schovávajú medzi perie, aby zamedzili podchladeniu. Aj keď v USA sú pomerne bežné, niektoré druhy, akým je aj tukan žltohrdlý, v posledných rokoch chová omnoho menej európskych zoologických záhrad ako v minulosti. „Dôvod je jednoduchý: Tento druh v Európe prakticky nikto dlhodobo úspešne nemnoží, a mláďatá ktoré sa podarí odchovať bývajú obvykle vopred rezervované. Okrem toho ide o veľmi náročných chovancov aj z hľadiska kŕmenia. Všetky tukany sú veľmi citlivé na vysoký obsah železa a vitamínu C v potrave. Táto nevedomosť kedysi do značnej miery spôsobila veľké úbytky týchto vtákov medzi chovateľmi“ vysvetľuje Michal Sloviak a dodáva, že náš chovný pár sme získali po viac ako pol roka trvajúcom vyjednávaní zo súkromného vtáčieho parku v holandskom meste Enschede.

Návštevníci ich môžu vidieť vo veľkej voliére pavilónu vtákov, ktorú sme špeciálne prispôsobili pre chov tukanov. Súčasťou voliéry je aj veľké množstvo tropických rastlín, najmä paliem, strelícii, figovníkov a cykasov. „Tukany si stále zvykajú na nové prostredie, a preto sú zatiaľ dosť plaché. Z toho dôvodu je ich voliéra od návštevníckeho priestoru oddelená plotom. Najobľúbenejšou potravou našich tukanov sú čerešne. Vo vonkajšej voliére trávia v podstate celý deň, a to aj za daždivého počasia“ opisuje ich prvé dni v bojnickej zoo Michal Sloviak.