“Drápy” má, ale veverička to nie je
Úvod » “Drápy” má, ale veverička to nie je

V rámci projektu „Náučné leto 2022“ sme Vám v edukačnom stánku priniesli tému s názvom „Drápy má, ale veverička to nie je.“ Reč bola o tamarínoch, ktorí v pondelok, 15. augusta oslavovali svoj Svetový deň.

Tamaríny sa označujú aj ako opice Nového sveta, patriace do čeľade kosmanovitých . V Národnej zoo Bojnice chováme dva poddruhy tamarína. Tamarín pinčí a tamarín červenobruchý patria do kolekcie primátov v bojnickej zoo. No nie len o nich bola v ďalšom augustovom infostánku reč. Pozreli sme sa na všetky druhy malých primátov, povedali sme si o ich spôsobe života, prešli sme osemnásť druhov tohto zvieraťa a zamerali sme sa na tamaríny, chované v Národnej zoo Bojnice.

Prvého jedinca tamarína pinčieho sme do zoologickej záhrady získali deponáciou z bratislavskej zoo v roku 2002. V ďalších rokoch sme získali i ďalších jedincov, zo zoologickej záhrady Olomouc a zo zoo v Barcelone. Po viacerých neúspechoch, prišiel v roku 2008 prvý úspešný odchov. Do roku 2022 sme za bránami Národnej zoo Bojnice odchovali celkom osemnásť jedincov.

Tamarín pinčí patrí v zajatí k bežným druhom pazúrikatých opíc, no v prírode je na pokraji vyhynutia. Jeho typickým črtom je, že pri ohrození života vztýči bielu srsť na temene hlavy a postaví sa na zadné končatiny. Tým sa snaží opticky znásobiť svoju veľkosť.

Tamarín červenobruchý patrí medzi juhoamerické pazúrikaté opice a je jedným zo semenástich druhov tamarínov rodu Saguinus. Vyskytuje sa v amazonskej časti Brazílie, v úzkom pruhu medzi riekami Madeira a Purús a južne od rieky Solimoes, v štátoch Amazonas a Acre. Typickým znakom tohto druhu sú bieloobrúbené pery a biely nos, červenohnedé brucho a spodná strana nôh, čiernohnedý až sivohnedý chrbát.  Dožíva sa približne desať rokov, pohlavne dospieva vo veku dvadsať mesiacov. Nepatrí medzi bezprostredne ohrozené druhy. V európskych zoologických záhradáchsa preň vedie plemenná kniha ESB v Zoo Magdeburg v Nemecku. Naša zoo chová tento druh na Slovensku ako jediná od roku 2005. Samec pochádza z českej zoo v Ústí nad Labem a samica je zo zoo v Budapešti. Samička Letícia a samček Limo sa tak stali zakladateľmi chovu v Zoo Bojnice. Prvý úspešný odchov prišiel v roku 2006, kedy sa podarilo páru odchovať dve samičky. Do roku 2022 sme odchovali spolu sedemnásť jedincov.

V blízkosti stánku boli pripravené i aktivity pre deti. Naši najmenší návštevníci si mohli vystrihovať a skladať origami a vymaľovávať obrázky. Tí starší si zas mohli otestovať vedomosti priamo v stánku u našej lektorky, ktorá okrem edukačného materiálu pripravila rôzne otázky či kvízy.

Naši návštevníci prejavili o tému veľký záujem a aj napriek tomu, že tamaríny z ich pohľadu nepatria k najpopulárnejším zvieratám zoo, zo stánku odchádzali bohatší o nové, no v prvom rade zaujímavé informácie. Niektorí sa dokonca vracali do pavilónu opíc, aby sa na tieto primáty ešte raz pozreli.

V rámci tohtoročného „Náučného leta“ išlo už o trinástu zastávku a záverečné kvarteto edukačných tém odštartuje téma „Odpalmuj sa.“ Už samotný názov napovedá, čo by mohlo byť byť ďalšou témou našej „tour.“ V piatok, 19. augusta sa budeme venovať Svetovému dňu orangutanov, ktorý je zároveň Dňom bez palmového oleja.

Náš stánok nájdete na trase medzi ubikáciou africkej fauny a výbehom kianga východného. Od 10:00 hod. budeme pripravení odpovedať na Vaše otázky a zastaviť sa môžete do 14:00 hod.

Tešíme sa na Vašu návštevu!