Duch Karpát v poslednej júlovej zastávke projektu Náučné leto 2022
Úvod » Duch Karpát v poslednej júlovej zastávke projektu Náučné leto 2022

Projekt pod názvom “Náučné leto v Národnej zoo Bojnice” je vo svojej polovici a sériu júlových tém ukončil edukačný stánok, v ktorom sme sa venovali šelme slovenských hôr. Už samotný názov “Duch Karpát” naznačuje, že v posledný júlový piatok bola reč o rysovi karpatskom. Z pohľadu Národnej zoo Bojnice je rys jedným z ikonických zvierat, nakoľko práve tejto mačkovitej šelme naši zoológovia už niekoľko rokov pomáhajú a taktiež sa podieľajú na zabránení príbuzenského kríženia či posilňovaní populácie tohto druhu.

Rys je najväčšou mačkovitou šelmou Európy. Vyskytuje sa na niektorých izolovaných územiach v strednej a severovýchodnej Európe a v malej časti severnej Ázie. Na niektorých miestach je dnes vzácny a hrozí mu vyhubenie. Poddruh chovaný v našej zoo je známy predovšetkým z karpatských hôr. Vyznačuje sa svetložltou až červenkasto-žltou srsťou, s výraznými tmavohnedými škvrnami a pozdĺžnym pásom na chrbte. Má pomerne malú okrúhlu hlavu so špicato zakončenými ušnicami. Dorastá do dĺžky 80-100 cm a hmotnosti do 25 kg. Jeho prirodzeným prostredím sú husté zmiešané alebo ihličnaté lesy, kde loví predovšetkým cicavce do veľkosti srnca a rôzne druhy vtákov. Žije samotársky a skryto. Stav populácie rysa na Slovensku nie je presne známy, odhaduje sa na približne 300 jedincov. V našej zoo sa podaril prvý odchov rysa ostrovida v strednej Európe v r. 1962. Naše rysy boli reintrodukované do lesov v susedných Čechách alebo aj vo Francúzsku. V posledných rokoch sa venujeme rehabilitácii a prípadnému navracaniu rysov do prírody.

V našom poslednom júlovom stánku ste sa mali možnosť dozvedieť aj o projektoch LIFE Lynx a LIFE Luchs, ktorých cieľom je záchrana a zakladanie novej časti populácie rysa ostrovida. Pre priblíženie pre tých, ktorí nás v piatok navštíviť nemohli, cieľom projektu LIFE Luchs, je reštitúcia rysov v Biosférickej Rezervácii Falcký les a založenie populácie rysa na nemecko – francúzskej hranici. V prípade projektu Life Lynx sa jedná o záchranu populácie rysa v Dinárskom pohorí a juhovýchodných Alpách pred jej vyhynutím pomocou zlepšenia jej genetickej a demografickej situácie.

Okrem edukačnej dokumentácie, ktorú mali možnosť naši návštevníci študovať priamo v info-stánku, každý kto sa pristavil, mohol obdivovať nádherné preparáty mláďaťa a dospelého jedinca rysa karpatského. Táto expozícia vzbudila záujem najmä u najmenších návštevníkov. Tí odchádzali od nás bohatší o množstvo zaujímavých informácii, súvisiacich so životom rysa karpatského.

Opäť sa tešíme veľkému záujmu, ktorý ste pri našom stánku prejavili a už teraz pripravujeme ďalšie zastávky, o ktorých Vás budeme čoskoro informovať!