Emil, alpsko-dinárska nádej!
Úvod » Emil, alpsko-dinárska nádej!
Metóda priameho vypustenia. Foto: Nino Salkić

Metóda priameho vypustenia. Foto: Nino Salkić

 

V piatok, 14. mája 2021 prírodný park Velebit zbohatol o jednu krásnu mačkovitú šelmu menom Emil! Emil je štvrtým rysom, ktorý bol vypustený v Chorvátsku v rámci projektu LIFE Lynx a tretím, ktorého vypúšťame vo Velebite. Na základe údajov z fotopascí odhadujeme, že na Velebite je asi 38 dospelých rysov, takže dúfame, že Emil nebude mať problémy s hľadaním partnerky.

V Slovinsku a Chorvátsku bolo zatiaľ vypustených celkovo trinásť rysov, desať samcov a tri samice. V roku 2019 sme vypustili dva rysy odchytené v Rumunsku: Doru (HR) a Goru (SLO), zatiaľ čo v roku 2020 tri rysy z Rumunska: Alojzije (HR), Catalin (SLO) a Boris (SLO), a dva rysy zo Slovenska: Pino ( HR) a Maks (SLO). Tento rok bol výnimočný, pretože sme urobili veľký krok k prepojeniu populácií v Dinárskom pohorí a Alpách – päť rysov (tri samice a dva samce) bolo vypustených do slovinských Álp a rys Emil pricestoval v spolupráci s našou zoo zo Slovenska do Dinárskeho pohoria v Chorvátsku.

Všetky rysy v Chorvátsku boli vypustené takzvanou metódou „priameho vypustenia,” pri ktorej boli rysy vypustené ihneď po transporte zo zdrojovej krajiny, zatiaľ čo rysy v Slovinsku boli vypustené metódou „nepriameho vypustenia“ – po prevoze zo zdrojovej krajiny, strávili ďalšie dva týždne v aklimatizačnej stanici na mieste vypustenia. Príchod Emila je ďalším dôležitým krokom k zachovaniu populácie dinárskeho rysa ohrozeného príbuzenským krížením, ako aj zachovaniu zdravého ekosystému.

Celý priebeh transportu až po vypustenie Emila:

Rys Emil. Foto: Marko Matešić

Rys Emil. Foto: Marko Matešić

 

Prvé kroky Emila v Národnom parku Velebit. Foto: Vedran Slijepčević, LIFE Lynx

Prvé kroky Emila v Národnom parku Velebit. Foto: Vedran Slijepčević, LIFE Lynx