Festival environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA
2. októbra 2023
Úvod » Festival environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA

Slovenská agentúra životného prostredia aj tento rok pripravila trojdňový festival Šiška, na ktorý sme prijali pozvanie. Ide o 25. ročník festivalu, ktorý sa konal v horskom hoteli Šachtička v okolí Banskej Bystrice. Jeho poslaním je prinášať nové nápady, poznatky a informácie z oblasti environmentálnej výchovy. Poskytuje priestor pre aktívnu výmenu skúseností a otvára dvere všetkým priaznivcom environmentálnej výchovy.

Hlavnou témou stretnutia bol ODPAD. V rámci tohtoročného programu bola pripravená odborná prednáška zameraná na tému regenerácia pôdy pomocou bioodpadu. Druhý deň festivalu odštartoval sériou prezentácií samotných účastníkov. Prebiehali celé doobedie paralelne v dvoch miestnostiach, čo malo za následok náročné rozhodovanie, pre ktorú sa rozhodnúť. Pozitívna zmena sa týkala štýlu prezentácií – oproti predošlým rokom vzrástol počet tzv. EIP-iek (Eko Iných Prezentácií), ktoré zapájajú kreativitu lektora a publiku doprajú osobitý zážitok.  Poobede boli pripravené dve exkurzie. Zúčastnili sme sa na exkurzií do baníckej obce Špania Dolina. Druhá exkurzia bola do spoločnosti Ekolumi, ktorá sa venuje recyklácii PET fliaš. Večer nám spríjemnil spevák, hudobník a spisovateľ Braňo Jobus a prezentácia inscenácie The Duck After – Divadlo Anima.

Tretí deň uzavrela séria ďalších inšpiratívnych príspevkov, pre ktoré sa však vyhradený čas málil. Festivalu ŠIŠKA 2023 definitívne odzvonilo s posledným spoločným obedom.