Historicky prvý odchov papagája lori žltochrbtého v bojnickej zoo
Úvod » Historicky prvý odchov papagája lori žltochrbtého v bojnickej zoo

Papagáje lori patria svojím zafarbením k najkrajším papagájom. Všetky druhy sa živia prevažne kvetným nektárom. Jeho prirodzeným prostredím sú primárne tropické lesy, v horských oblastiach do nadmorskej výšky 1050 m. Príležitostne sa objavuje na kokosových plantážach. Tento mimoriadne atraktívny a pestro sfarbený papagáj dorastá do dĺžky 28-31 cm a hmotnosti 180-250 g. Vyznačuje sa nápadne červeno sfarbeným telom, olivovo zelenými krídlami so žltými oblúkmi a čiernymi končekmi, a zelenými nohami. Na chrbte má charakteristickú žltú škvrnu.

Poddruh chovaný v našej zoo má najintenzívnejšie žlté sfarbenie na chrbte a krídlach. Ozýva sa veľmi hlasným spevom. Po väčšinu roka žije v pároch alebo v rodinných skupinkách. Dnes je vážne ohrozený ničením pôvodných biotopov a nelegálnym obchodovaním. IUCN ho klasifikuje do kategórie vzácnych taxónov (VU). V roku 1991 bolo odchytených z prírody údajne viac ako 9600 jedincov. Aj z tohto dôvodu je jeho výskyt v zoologických záhradách veľmi vzácny.

Národná zoo Bojnice chová tento druh papagája 1992. Až po dlhých dvadsiatich rokoch sa ale môžeme pochváliť historicky prvým vlastným odchovom tohto exempláru. Pohlavie u tohto jedinca ešte určené nie je, no zdravotný stav papagája je vynikajúci.