Jarné prírastky v bojnickej zoo
Úvod » Jarné prírastky v bojnickej zoo

Narodila sa samica antilopy vranej, a taktiež mláďa muflóna európskeho, v ďalších výbehoch nájdete hravé mláďatá kôz a oviec.

S jarou prichádza v zoo na svet aj viac mláďat. Návštevníci môžu vo výbehoch obdivovať mladé kozy a ovce pri ich veselých hrách, pribudli nám aj nové prírastky. Ešte na konci januára sa narodila samica antilopy vranej, ktorá dostala meno Fiona. S prichádzajúcimi teplými dňami už spoznáva svet vo výbehu. Jej matkou je samica Fianga, otcom je samec Eben, ktorý k nám pricestoval zo Zoo Sóstó v meste Nyíregyháza. Antilopy vrané pochádzajú z lesnatých a krovinatých saván južnej a východnej Afriky. Samce sú väčšie a čierno sfarbené, samice sú hnedé až tmavohnedé. Obe pohlavia majú oblúkovito zahnuté rohy, dožívajú sa 18 rokov.

Ďalší prírastok taktiež pochádza z „úseku kopytníkov“. Pozorní návštevníci si vo výbehu, ktorý sa nachádza vedľa vyhliadky, môžu všimnúť mláďa muflóna lesného, ktoré sa narodilo 13.3.2019. Zatiaľ je plaché, a jeho matka ho pozorne stráži, preto treba byť trpezlivý, ak ho chcete zahliadnuť. Muflón je jediný divým druhom ovce v Európe. Dožíva sa 13  rokov a jeho potravu tvoria hlavne tráva, byliny a listy. Jeho domovom sú lesy mierneho pásma a obľubuje skalnaté oblasti. Žije v stádach, a jednotliví členovia sú veľmi obozretní. Majú dobre vyvinuté zmysly, ktoré im pomáhajú zaznamenať cudzie zviera či ľudí na vzdialenosť viac ako jeden kilometer.

Simona Kubičková

[image_options image_id=”14698″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
[/image_options]

[image_options image_id=”14698″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]Mláďa muflóna s matkou. Foto: Andrea Klasová[/image_options]