Jednému z najmenších morských cicavcov hrozí skoré vyhynutie
Úvod » Jednému z najmenších morských cicavcov hrozí skoré vyhynutie

Je možné, že sviňuchu kalifornskú ani nepoznáte. Čoskoro sa však pravdepodobne zapíše do histórie, avšak nie práve pozitívne. Tomuto morskému cicavcovi hrozí skoré vyhynutie. Vedci predpovedajú, že tento krásny morský tvor zmizne z našej planéty definitívne do júna tohto roku.

Sviňucha kalifornská patrí k najmenším morským cicavcom. V španielčine je jej meno vaquita marina – v preklade morská kravička. Je veľmi zriedkavá, nachádza sa výlučne v Kalifornskom zálive. V súčasnej dobe podľa vedcov tu žije posledných 22 jedincov, a preto odhadujú, že už o tri mesiace vyhynie úplne.

Tento druh dorastá do dĺžky 150 centimetrov, a dožíva sa do 20 rokov. Typickou sú pre nich „čierne pery“, ktoré im dávajú usmiaty výzor. Pre tento svoj záhadný úsmev ich niekedy nazývajú aj morská Mona Lisa.

A čo je príčinou ich hroziaceho skorého vymiznutia? Dôležitou súčasťou potravy týchto sviňúch je vzácny druh morských rýb – Totoaba macdonaldi. Tieto ryby sú nadmerne lovené pre ich plávací mechúr, ktorý je v Číne považovaný za pochúťku. Často sa preto stávajú aj obeťou pytliakov, ktorí v nich vidia možnosť zárobku. Okrem toho pri love týchto rýb sa do nastražených sietí často zamotajú aj sviňuchy a uhynú.

Mexická vláda sa teraz rozhodla zachrániť sviňuchy tým, že zastaví pytliakov, aby zabili zostávajúce ryby Totoaba macdonaldi, a taktiež bude odoberať siete z oceánu. Otázka je, či pre tento nádherný druh morského cicavca nie je neskoro.

Simona Kubičková                                  

Zdroj a foto: powerfulmind.co