Jesenná gruntovačka (upracme Slovensko)
Úvod » Jesenná gruntovačka (upracme Slovensko)

 

 

Pripojte sa k medzinárodnej iniciatíve, ktorej cieľom je nielen počas Svetového čistiaceho dňa vyčistiť naše

okolie. Vezmite svoje deti, priateľov a známych a strávte príjemný deň v prírode. Popri tom priložíte aj vy

ruku k čistejšiemu prostrediu. Vidíme sa 23. októbra na Košovských jazerách, kde sa dozviete aký význam

majú mokrade pre nás.

 

 

 

 

„Jesenná gruntovačka“ splnila cieľ, vyčistili sme okolie Košovských jazier!

V sobotu, 23.októbra sme sa vybrali na Košovské jazerá, aby sme vyčistili znečistené okolie tejto nádhernej lokality hornej Nitry. Zapojili sme sa tak do výzvy, ktorá bola vyhlásená 18.septembra pri príležitosti Svetového čistiaceho dňa. Prijať túto výzvu môže celoročne každý, kto chce priložiť ruku k dielu pri upratovaní verejných priestranstiev a prírody.

Do podujatia pod názvom „Jesenná gruntovačka“ sa mohla zapojiť široká verejnosť. Okrem nej sa upratovania zúčastnili deti navštevujúce zookrúžok, ktorý nesie názov „Mladý zoológ“ a niektoré z nich zapojili do tohto projektu aj svojich rodičov. Hneď po príchode na miesto nás zarazilo, čo všetko dokážu ľudia v prírode zanechať. Stále je medzi nami nespočetné množstvo takých, ktorým je ochrana životného prostredia ľahostajná. Medzi voľne pohodenými odpadkami sa našli naozaj exemplárne kúsky, ako napríklad stará rybárska udica, gril, ba dokonca i stará vaňa. Bezmála tridsať ľudí malo v priebehu troch hodín čo robiť a výsledok bol alarmujúci.

V priložených fotografiách nájdete, aké množstvo odpadkov sme dokázali vyzbierať. Treba ale podtrhnúť fakt, že čistenia Košovských jazier sme sa zúčastnili aj vlani a po našom odchode zostala táto lokalita bez jedinej smietky. V priebehu jediného roka sa opäť našli takí, ktorí dokázali svoje okolie priviezť do žalostného stavu. Je tak iba veľmi ťažké vyhodnotiť sobotné podujatie, pretože ak by sme sa chceli pochváliť objemom vyzbieraného odpadu, súčasne by sme poukázali na žalostný počet slaboduchých obyvateľov Slovenska. Pretože iba takí ľudia dokážu zanechať v prírode špinu a neporiadok. Objem vyzbieraného odpadu síce poukazuje na dobre odvedenú prácu, no na druhej strane vykresľuje nelichotivú realitu. Sme radi, že je medzi nami aj veľa takých, ktorí sa do podobných kolektívnych podujatí zapájajú a ktorým záleží na svojom okolí a budúcnosti svojich detí.

ĎAKUJEME!