Obdobie: 25.09.2000 – 12.01.2001
Ľudia krajín západnej a strednej Afriky, hlavne v Kamerune, Kongu, Stredoafrickej republike, Gabone, Rovníkovej Guiney a v Demokratickej republike Kongo už po stáročia zabíjajú pre mäso divožijúce zvieratá. Nazývajú ho „mäsom z pralesa“. Táto komodita predstavuje pre tunajšie obyvateľstvo základný zdroj bielkovín. Krízu spôsobil fakt, že lov divých zvierat sa v posledných rokoch výrazne skomercionalizoval. Pre vlastnú obživu loví dnes iba púha desatina lovcov. Zvieratá sú lovené masovo, ich prírastky nestačia vykrývať úbytky, stavy zvierat sa znižujú a jednotlivé druhy sa stávajú postupne stále vzácnejšie. Ak bude tento trend takto pokračovať, je zrejmé, že do päťdesiatich rokov rad druhov zvierat úplne vymizne. V roku 2000 bol za vyhynutý druh vyhlásený primát – gueréza Waldronovej z Ghany a Pobrežia Slonoviny.
Ťažba dreva
V súčasnej dobe rastie cena dreva, rovnako narastá i úroveň jeho ťažby. Ťažobné spoločnosti častokrát podporované európskym kapitálom budujú cesty do nenarušených častí pralesa. Po týchto cestách prenikajú lovci do pralesa stále hlbšie a hlbšie. Mäso z pralesa okrem toho často konzumujú i samotní drevorubači a ich rodiny.
Ktoré druhy zvierat sa lovia najčastejšie?
Ľudia v spomínaných oblastiach jedia všetko od hmyzu až po slony. Ohrozené sú mnohé druhy pralesných zvierat, ako sú antilopy chochlatky, slon pralesný, leopard škvrnitý, diviak štetinatý a dikobraz. Lovci sa bohužiaľ nevyhýbajú ani primátom vrátane ľudoopov. Bežne lovia guerézy, mačiaky, mandrily, ale i gorily a šimpanzy. V pralesoch západnej a strednej Afriky operuje v súčasnosti asi 2000 lovcov, ktorí tu len za rok 2000 zabili pre mäso 3000 goríl a 4000 šimpanzov. Každoročne títo ľudia zjedia viac ľudoopov ako sa chová vo všetkých svetových zoo. Gorilie telá sú ponúkané čerstvé alebo údené. Časti tiel goríl sú predávané ako fetiše, nie je problémom kúpiť si popolník z gorilej ruky. Predávajú sa aj gorilie siroty.
Komerčný lov
Ilegálny obchod prináša lovcom a obchodníkom vysoké zisky. V súčasnej dobe sa viac vyplatí zabiť slona pre mäso než pre slonovinu. Používajú rôzne techniky lovu, ako je lov do sietí, drôtených ôk, nočný odstrel so svetlami, pomocou psov … Populačná explózia afrického obyvateľstva vyvoláva zvýšený „hlad po mäse“. Konzumácia mäsa z divých zvierat sa stala aj záležitosťou prestíže. Jesť takéto mäso je moderné! Vďaka jestvujúcej korupcii je lov ťažko kontrolovateľný.
Kampaň „Bushmeat“
Európska asociácia zoo a akvárií vyhlásila v roku 2000 kampaň, ktorej účelom bolo zozbierať podpisy návštevníkov zoo a pokúsiť sa tak zmierniť, eventuálne zastaviť vzniknutú krízu lovu divých zvierat v tropickej Afrike. Petíciu s celkovým množstvom takmer 2 milióny podpisov predložilo v októbri 2001 niekoľko medzinárodných autorít vrátane Jane Goodallovej africkým politickým vodcom a Európskemu parlamentu. Petícia požadovala od afrických predstaviteľov sprísnenie zákonov na ochranu prírody a prírodných zdrojov, účinnú kontrolu ich dodržiavania, jednoznačné odsúdenie ilegálneho obchodu s mäsom divých zvierat, zavedenie prísne kontrolovaného lovu vzácnych druhov, zavedenie tzv. kódexu rokovania ťažobných spoločností, ktorý by zaistil ekologickú ťažbu. Ďalšou formou pomoci je aj zhromaždenie finančných fondov, ktoré budú použité na realizáciu vybraných ochranárskych projektov. Za Slovensko sa kampane zúčastnila okrem našej zoo ešte Zoo Bratislava. Teší nás, že aj naši návštevníci prispeli svojim podielom v boji na záchranu afrických zvierat. Ďakujeme!