Kampaň EAZA 2018-2020: Silent Forest – Umlčaný les
Úvod » Kampaň EAZA 2018-2020: Silent Forest – Umlčaný les

Kampaň EAZA 2018-2020:
Silent Forest – Umlčaný les

Silent Forest / Umlčaný les

Kampaň má za cieľ upozorniť na súčasný masívny úbytok a vymieranie vtáčích druhov v tropických dažďových lesoch v juhovýchodnej Ázii. Je to spôsobené stratou ich prirodzeného prostredia, ale predovšetkým nadmerným lovom. Niektoré druhy spevavcov sú pre svoje výnimočné sfarbenie či unikátny spev v masívnych počtoch odchytávane z lesov a predávame na trhoch. Často ide o ilegálny obchod s chránenými a kriticky ohrozenými druhmi.

 

Typický obchod so spevavcami v juhovýchodnej Ázii. 

 

Čo ohrozuje spevavce v juhovýchodnej Ázii?

Tradície – príčiny súčasnej krízy sú hlboko zakorenené v tradícii chovu spevavých vtákov ako domácich maznáčikov. Čím viac ich miestni obyvatelia doma chovajú, tým získavajú väčšiu prestíž vo svojom okolí.

Biznis – kultúra chovu vtákov a usporadúvanie speváckych súťaží sa postupom času premenili na šport a masívny priemysel, ktorý živí nielen lovcov a predajcov, ale aj dodávateľov klietok a iných doplnkov.

Spevácke súťaže – súťaží spevavcov stále pribúda. V priebehu jedného týždňa sa ich v Indonézii uskutoční viac než tisíc a majiteľom víťazných vtákov prinášajú veľké zisky. Hodnota výhry môže dosiahnuť až výšku priemerného indonézskeho ročného platu.

[image_options image_id=”7830″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]Spevácke súťaže spevavcov sú veľmi časté a v Indonézii populárne.

Ako pomáha Národná zoo Bojnice?

Národná zoologická záhrada Bojnice ako člen EAZA sa do tejto kampane tiež zapojila. Ako slovenskú alternatívu anglického Silent Forest sme zvolili Umlčaný les.

Naša zoo šíri myšlienku ochrany ohrozených druhov a upozorňuje na problematiku ilegálneho obchodu s týmito spevavcami. Pomocou rôznych podujatí, či aktivít v našej “Zooškole” sa snažíme širokú verejnosť oboznamovať s kampaňou a jej cieľmi, rovnako predstavujeme vlajkové druhy tejto kampane. Majnu Rothschildovu, ktorá taktiež patrí medzi ohrozené druhy, môžu návštevníci obdivovať aj v expozícii v našej zoo.

[image_options image_id=”7593″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options] 

[image_options image_id=”7593″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]Majna Rothschildova[/image_options]

Zoologické záhrady spolupracujú s neziskovými organizáciami a prostredníctvom svojich terénnych pracovníkov aktívne pôsobia v mnohých ochranárskych projektoch  po celom svete. V rámci kampane Umlčaný les poskytujú odborné poznatky, zabezpečujú finančnú podporu a podieľajú sa na šírení osvety.

Množstvo zoologických záhrad má s chovom ázijských spevavcov dlhoročné  skúsenosti. Vďaka týmto odborným poznatkom sa v ľudskej opatere darí ohrozené vtáky rozmnožovať a zakladať tak chovné populácie pre zachovanie mnohých druhov.

Chov niektorých druhov spevavcov v zoologických záhradách je riadený koordinátormi Európskych záchranných programov (EEP). Výsledkom je napríklad posilnenie populácie majny Rothschildovej a jej prinavrátenie  späť do voľnej prírody, odkiaľ v 90. rokoch pre lov úplne vymizla.

[image_options image_id=”7834″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]

 Zoologické záhrady pomáhajú aj priamo v Indonézii.

Čo môžete pre spevavce urobiť vy?

Pomôžte nám šíriť informácie o smutnom osude ázijských spevavých vtákov. Navštívte oficiálnu stránku kampane, kde nájdete všetky potrebné informácie.

Prispejte na kampaň – pod kampaňou je zahrnutých 6 projektov. Môžete si vybrať projekt, na ktorý prispejete – vaša pomoc tak pôjde na konkrétne miesto. Podrobné informácie o projektoch nájdete TU.

[image_options image_id=”7842″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]

Venujte svoj ďalekohľad – pomôžte nám nazbierať ďalekohľady! Doneste svoj starý (ale stále funkčný) ďalekohľad do našej zoo. Nazbierané ďalekohľady poskytneme cez koordinátorov kampane miestnym deťom v Ázii. Deti tak budú prostredníctvom výukových programov motivované k rozvoju záujmu o životné prostredie a jeho ochranu. Ďalekohľady venujeme ekologickým centrám po celej Indonézii.

Kúpou suvenírov – v našej zoopredajni vám čoskoro predstavíme kolekciu suvenírov venovaných špeciálne tejto kampani. Výťažok z ich nákupu pôjde na podporu projektov v Indonézii.

 

Podporiť kampaň sa aj spevák Thom Artway, ktorý vytvoril pieseň ku kampani.

Oficiálnu stránku kampane a viac informácií nájdete TU.

[image_options image_id=”8522″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]

[image_options image_id=”8523″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]

[image_options image_id=”8524″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]