Kolekcia kopytníkov v Národnej zoo Bojnice sa rozrástla o roztomilú samičku somára domáceho
Úvod » Kolekcia kopytníkov v Národnej zoo Bojnice sa rozrástla o roztomilú samičku somára domáceho

Somár domáci je zviera, ktorého každý veľmi dobre pozná a pre to, aby ste ho mohli vidieť, nemusíte navštíviť priamo zoologickú záhradu. Vyskytuje sa v domácich chovoch, či na rôznych farmách a statkoch. Somár domáci nesie aj starší názov osol domáci, zaraďuje sa do taxónov v rámci druhu somára afrického, alebo aj ako samostatný druh.

V Národnej zoo Bojnice máme chovný pár somárov domácich, samca a samičku, ktorí sú ako sami vidíte na priložených fotografiách pod článkom, úplne odlišní. Samec je biely a volá sa Snehuro, narodil sa v roku 2003 a samica menom Jedy je čierna, narodila sa v novembri roku 2005.

Možnože si poviete, že toto zviera nie je ničím výnimočné a nestojí za pozornosť. My Vás ale chceme vyviesť z omylu. Národná zoo Bojnice sa zapája do projektu Life syseľ, ktorého cieľom je zabraňovať príbuzenskému kríženiu sysľov pasienkových a zároveň posilňovať populáciu tohto druhu v slovenskej faune. A práve na tomto projekte sa somáre z bojnickej zoo podieľajú. somáre dokážu vynikajúco spásať sysľoviská. Preto aj naša dvojica somárov sa pričiňuje o toto spásanie a teda oba somáre pravidelne opúšťajú brány zoo na tento účel a keď dokončia svoje poslanie, vracajú sa naspäť.

Za bránami bojnickej zoo sa v týchto dňoch môžeme pochváliť novým prírastkom tohto užitočného zvieraťa. Len pred týždňom sa u nás narodil malý somárik, konkrétne samička, ktorá dostala meno Jahoda a darí sa jej vynikajúco. Jej rodičmi je práve spomínaná dvojica dospelých somárov, Snehuro a Jedy.

Od prvého dňa, kedy sa vo výbehu postavila na vlastné nohy, robí našim návštevníkom obrovskú radosť. Pohľad na ňu naozaj hreje pri srdci, veď posúdiť môžete sami, po vzhliadnutí fotogalérie, ktorú sme priložili pod tento článok.