Kolekcia vtákov za bránami Národnej zoo Bojnice sa rozšírila o dve samice pelikána ružového
Úvod » Kolekcia vtákov za bránami Národnej zoo Bojnice sa rozšírila o dve samice pelikána ružového

 

Kolekcia vtákov za bránami Národnej zoo Bojnice sa rozšírila o dve samice pelikána ružového. Ide o jedince, ktoré sú jedným zo siedmich známych druhov pelikánov. Pelikány sú mohutné, na prvý pohľad neohrabane vypadajúce vtáky, ktoré však pri love rýb vynikajúco manévrujú a prekvapujú nesmiernou obratnosťou. Typický je u nich dlhý, na konci mierne zahnutý zobák, na spodnej strane vybavený širokým a roztiahnuteľným žltkastým vakom. Nohy má vybavené plávacími blanami. Hmotnosťou je to pomerne ťažký vták, samec môže vážiť 9 až 15 kg, považujú sa za najťažšie lietajúce vtáky sveta. Rozpätie krídel môže dosiahnuť až 360 cm. V hniezdnej sezóne sa ich ružový nádych zvýrazní, samce majú tvár sýtoružovú, samice oranžovú.

Hniezdia na zemi vo veľkých kolóniách, najradšej v trstinových zárastoch na okrajoch vodných plôch. Znášajú 1 až 3 vajcia, ktoré sa inkubujú 29-36 dní. Rodičia kŕmia mláďatá polostrávenými rybami, ktoré si mladé vyberajú z hrdelných vakov tak, že si zasunú do nich celú hlavu. Mladé jedince sú na vrchnej časti tela tmavo sivé až hnedo sfarbené, spodné časti majú špinavo biele. Dospievajú vo veku 3-4 rokov. Ako potrava slúžia pelikánom predovšetkým ryby. Denný príjem pelikána sa odhaduje na 900 až 1200 g rybacej potravy. V zoologických záhradách sa pelikán ružový chová pomerne často. V ranokresťanskej symbolike bol pelikán považovaný za symbol kresťanskej obetavej lásky, pretože sa verilo, že si sám dokáže rozorvať hruď aby nasýtil hladujúce mláďatá. Naša zoo chová tento druh od začiatku 60. rokov. Doposiaľ sme odchovali sedem mláďat. Prvýkrát v roku 2000, naposledy v roku 2009., kedy bol chov pelikánov v našej zoo zrušený. Obnovený v júli 2015.

Nové samice boli po povinnom pobyte v karanténe spojené s mladou skupinou jedincov tohto druhu. Tá pozostáva z troch samcov a jednej samice. Dvojicu pelikánov sme do bojnickej zoo priviezli z maďarskej zoo v Budapešti. Zoológovia v Bojniciach veria, že ich príchod vnesie do chovu tohto impozantného zvieraťa pozitívny impulz.

 

Publikované: 25.07.2022