Krásna a bojovná – antilopa vraná
Úvod » Krásna a bojovná – antilopa vraná

Sú návštevníci, ktorí si poctivo prejdú celú zoo v snahe vidieť čo najviac zvierat. Niektorí vyjdú po pavilón slonov, a pred ďalšou cestou ich odradí trasa smerujúca do kopca. To je však veľká chyba, lebo v „hornej časti“ našej zoo sa skrývajú zaujímavé zvieracie druhy.

Jednou z tých, ktorá určite zaujme váš zrak je antilopa vraná. Vo výbehu môžete vidieť skupinku, ktorá pozostáva zo samca Ebena a niekoľkých samíc. Už na prvý pohľad zistíte, ktorý je Eben. Ako napovedá meno tejto antilopy je vraný – čiže čierny. Na rozdiel od neho sú samice hnedé. Aj samec aj samice majú biele brucho a „masku“ na tvári. Rovnako obe pohlavia majú oblúkovito zahnuté rohy. Najväčšie jedince môžu vážiť až 270 kilogramov. Priemerne sa dožívajú 18 rokov.

Táto nádherná antilopa je nielen krásna, ale aj bojovná. Obýva lesnaté a krovinaté savany južnej a východnej Afriky. Bojujú medzi sebou – samce si kľaknú na predné nohy, toto je pre nich úplne typická póza. Svoju silu vedia využiť nielen pri vzájomných súbojoch, ale neboja sa postaviť aj levovi, pokiaľ sú ním ohrozené. Ako zbraň používajú svoje silné rohy. Okrem toho vedia aj veľmi rýchlo utekať, až 57 kilometrov za hodinu.

Žijú v skupinkách, ktoré vedie jeden samec, mladé samce zo stáda musia časom odísť, samice zostávajú. Sú aktívne hlavne skoro ráno, a potom pred zotmením, počas horúceho poludnia oddychujú v tieni. Zdržiavajú sa vždy v blízkosti napájadiel a nikdy od nich nechodia príliš ďaleko, aj keď si hľadajú potravu.

V našej zoo môžete aktuálne vidieť aj jedno mláďa – samicu Fionu, ktorá sa narodila na konci januára. Preto neváhajte, a vyjdite cestou hore k antilopám. Ak budete mať šťastie, zazriete aj mladú antilopu vranú, ako si užíva slnečné lúče. A ak by náhodou bola schovaná – nezúfajte, cestou môžete vidieť mnoho iných, nemenej zaujímavých druhov.

Simona Kubičková                                  

Foto: Simona Kubičková

[image_options image_id=”14752″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”][/image_options]