Lenka a Julija si budú zvykať na nový život
Úvod » Lenka a Julija si budú zvykať na nový život

 

 

 V stredu, 28.apríla získal Národný park Triglav troch nových, štvornohých obyvateľov. Rysy Lenka a Julija pochádzajú zo Slovenska a Tris z Rumunska. Ide o misiu, ktorej úlohou je zachrániť dinársko – juhovýchodnú alpskú populáciu pred jej vyhynutím.

Vypúšťania rysov sa zúčastnil slovinský Minister životného prostredia

Rysy do prírody vypustil slovinský Minister životného prostredia a územného plánovania, ktorý je zároveň riaditeľom Národného parku Triglav, ale i skokanom na lyžiach, či veľvyslancom projektu LIFE Lynx, Peter Prevc. Tento akt vykonal spolu so strážcami parku, ktorí sa o rysy starali v období, keď sa prispôsobovali novému prostrediu v aklimatizačnej stanici.

Rysy dostali mená

Mená dvoch rysov sú úzko spojené s národným parkom Triglav. Rys Tris bol pomenovaný kombináciou dvoch mien (Triglav – najvyššia slovinská hora a rys – po slovinsky „ris“). Samica Julija si vyslúžila meno po Julských Alpách a Juliusovi Kugy, prieskumníkovi slovinských hôr a patrónovi Národného parku Triglav. Veríme, že Julija, Tris a Lenka rovnako preskúmajú túto úžasnú časť krajiny a stanú sa symbolom panenskej prírody jediného slovinského národného parku.

Zámerom bolo založiť novú časť populácie

V pondelok, 26.apríla boli z aklimatizačnej stanice, o ktorú sa starali lokálni poľovníci, vypustení rumunská samica Aida a samec Zois. V aktuálnej sezóne sa translokované rysy nevypúšťali v jadre Dinárskeho pohoria (s historicky reštituovanou populáciou zo Slovenska) tak ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, ale na sever, do juhovýchodných (Julských) Álp, neďaleko hraníc s Talianskom a Rakúskom. Prostredníctvom vypustenia piatich jedincov, bolo zámerom založiť takzvaný “step stone,” teda novú časť populácie. Tá by mala priblížiť budúce prepojenie medzi dinárskou populáciou v Slovinsku a Chorvátsku, s Alpskou populáciou vo Švajčiarsku, Taliansku a Rakúsku. Prepojenie medzi juhovýchodnými Alpami a Dinárskym pohorím potvrdil tento rok prostredníctvom telemetrie aj slovenský rys Maks, rehabilitovaný v Národnej zoo Bojnice. Rys bol vypustený v uplynulom roku v centrálnej časti Dinárskeho pohoria (Slovinsko). Tento krok nielenže prepojí Dinársku populáciu rysa s novozaloženou populáciou v juhovýchodných Alpách, ale zachráni i posledných pár jedincov rysa prežívajúcich v Talianskych Dolomitoch (ako dôsledok historickej prirodzenej expanzie reštituovanej Dinarskej populácie). „Verím, že všetky rysy sa rýchlo aklimatizujú a spoločne vytvoria nesmierne dôležitý medzistupeň, na dôležité prepojenie dinárskej a alpskej populácie,“ skonštatoval hlavný zoológ Národnej zoo Bojnice Ing. Branislav Tám.