Levovi Ramzesovi sa darí, na diaľku sme navštívili jeho rodinu
Úvod » Levovi Ramzesovi sa darí, na diaľku sme navštívili jeho rodinu

Mačkovité šelmy patria u návštevníkov zoologických záhrad k najobľúbenejším druhom zvierat. Inak tomu nie je ani v bojnickej zoo, ktorá vo svojej expozícii chová hneď niekoľko druhov malých či veľkých šeliem. Tou najatraktívnejšou je z pohľadu našich návštevníkov celkom pochopiteľne lev berberský.

V expozícii bojnickej zoo nájdete tri jedince leva berberského

Národná zoologická záhrada chová tri jedince tohto vzácneho exempláru, pri jej návšteve máte možnosť vidieť dve krásne samice a jedného samca. Populárny lev Aslan s levicou Ginou splodili ešte v decembri roku 2014 levíča Ramzesa. Išlo historicky veľmi významnú udalosť, nakoľko lev berberský vo voľnej prírode vyhynul. Posledný údaj o voľne žijúcich jedincoch je z roku 1942, odvtedy ho nájdeme len v ľudskej starostlivosti, teda v zoologických záhradách. Na celom svete v súčasnosti žije približne osemdesiat levov berberských a preto je ich chov v bojnickej zoo veľmi vzácny. Začalo sa s ním v roku 2013, kedy bol do zoo transportovaný už vyššie spomínaný samec Aslan. Ten sa narodil 1. januára 2011 v nemeckej zoo Neuwied. Ďalšie dve Levice priviezli pol roka po jeho príchode zo zoo v Olomouci. Prvého vlastného odchovu sme sa dočkali v najkratšom možnom termíne a 30.decembra 2014 sa samici Gine narodili zdravý samec Ramzes. Išlo vôbec o historicky prvý odchov leva berberského v Národnej zoologickej záhrade Bojnice.

Zaspomínali sme si na Ramzesa, ktorý bol prvým narodeným levom za bránami bojnickej zoo

Po piatich rokoch chovu prvého mláďaťa sa rozhodlo, že Ramzes dostane nový domov. Stal sa ním DierenPark Amersfoort v Holandsku. V novom domove ho čakala nesmierne dôležitá úloha, ktorou bolo presadiť svoje a otcove gény. V DierenPark Amersfoort ho už v tom čase čakali dve samice Zaila a Sabi, s ktorými založil novú chovnú skupinu. V decembri kalendárneho roka 2020 vyšla na svet radostná správa, že Ramzes sa stal otcom dvoch malých levíčat, ktoré splodil s levicou Sabi.

Ramzesovi sa vodí dobre, je hrdým otcom krásnej rodiny

S odstupom času Vám prinášame fotky Ramzesa a jeho rodiny, ktoré dokumentujú, že sa mu v Holandsku darí. Na fotografiách sú levie mláďatá Luna a Sifra, ktoré začiatkom nového kalendárneho roka oslávili svoj prvý rok.