Malý „Eze“ je novým členom antilopej rodiny
Úvod » Malý „Eze“ je novým členom antilopej rodiny

malý Eze so svojou mamou Fionou

malý Eze so svojou mamou Fionou

Národná zoologická záhrada Bojnice chová niekoľko druhov vzácnych antilóp. Jedným z nich je africká antilopa vraná (Hippotragus niger). Ide o robustné zviera, ktoré môže dosiahnuť hmotnosť až 238 kg. „Vranka“ je u návštevníkov zoo veľmi obľúbená. Tento jedinečný druh antilopy je lákadlom pre mnohých milovníkov kopytníkov. Je chráneným druhom, ktorý je vo voľnej prírode ohrozený a považuje sa za vyhľadávaný cieľ lovcov, či pytliakov. Antilopa vraná žije približne v tridsiatichpiatich zoologických záhradách v Európe. Jednou z nich je práve Národná zoo Bojnice. Niet preto divu, že každý jeden nový prírastok je radostnou udalosťou.

Dôvod na radosť zavládol za bránami bojnickej zoo začiatkom druhej polovice apríla, kedy vo výbehu antilopy vranej pribudol nový člen rodiny. Krásny samček sa narodil samici Fione a dostal africké meno Eze, čo v preklade znamená kráľ. Malý Eze okamžite potvrdil konštatovanie, že antilopa vraná je najodvážnejším druhom antilopy. Svojim rodičom, ale i chovateľom robí veľkú radosť a odvaha mu každopádne nechýba. Tento druh antilopy sa vďaka svojej nebojácnosti a silným dlhým rohom, dokáže v prírode ubrániť i levom. Napriek tomu, že Eze je ešte maličký a rohy mu doposiaľ nenarástli, správa sa akoby vedel, že ich raz bude mať. Je učenlivý, bystrý a najmä zvedavý na dianie okolo seba.

„Antilopa vraná si vo voľnej prírode svoje mláďatá odkladá, podobne ako srna, či jelene. Najbežnejším úkrytom je tráva, alebo kríky, kde mláďa leží zaľahnuté takmer bez pohnutia, až do návratu svojej matky. Očakávame ale, že Eze sa vo výbehu medzi ostatnými antilopami objaví už v najbližších dňoch a onedlho sa predstaví i návštevníkom zoologickej záhrady, ktorá je jeho domovom,“ skonštatovala vedúca sekcie kopytníkov, MVDr. Renáta Sasaková.