Matobo podstúpil zákrok, ktorý ho vráti do formy
Úvod » Matobo podstúpil zákrok, ktorý ho vráti do formy

Kudu veľký (Tragelaphus strepsiceros) svojou krásou, špirálovite zatočenými rohmi a eleganciou očaruje nielen milovníkov zvierat, trofejných lovcov, ale aj spisovateľov či rôzne prírodné národy. Ide o nádherný druh antilopy, ktorá má zastúpenia i v bojnickej zoologickej záhrade. Matobo je krásny, priam ukážkový exemplár, ktorý bol do Národnej zoologickej záhrady Bojnice privezený v marci roku 2010 ako chovný samec. Svoje poslanie v zoo do bodky naplnil a v súčasnosti je hrdým, deväťnásobným otcom. Okrem toho sa denne vystavuje návštevníkom vo svojej expozícií a o tom, že ide naozaj o dokonalý kus niet žiadnych pochýb. Svojim chovateľkám robí obrovskú radosť a podľa ich slov, im spríjemňuje každý jeden deň. Po príchode do práce stačí len pohľad na tohto mohutného fešáka a práca im ide od ruky.

Zdravotné komplikácie a nevyhnutný veterinárny zákrok

Podobne ako v živote ľudí, aj v tom zvieracom sa vek oklamať nedá a neúprosný čas prináša zdravotné komplikácie. Svoje o tom vie aj Matobo, ktorý sa napriek chuti do života musel popasovať s problémami, ktoré mu znepríjemňovali život. Posledný novembrový týždeň podstúpil veterinárny zákrok, ktorý by ho mal znova dostať do formy. Išlo o odstránenie bolestivých paznechtov, kvôli ktorým nemohol plnohodnotne využívať predné končatiny. Trápil ho ale i ľavý karpálny kĺb, v ktorom bol diagnostikovaný zápal.

Matobo sa opäť teší zo života

Operácia dopadla úspešne a dnes sa Matobo opäť raduje zo života. V Národnej zoologickej záhrade Bojnice veria, že poslanie chovného samca nie je ani zďaleka na konci a že sa vďaka Matobovi budú za jej bránami tešiť z ďalších krásnych prírastkov.

Pozrite si video, v ktorom celý zákrok bližšie vysvetlil hlavný veterinár bojnickej zoo Michal Belák, spolu s chovateľkou Veronikou Fabianovou.