Mikiny a tričká, ktoré majú ZMYSEL!
Úvod » Mikiny a tričká, ktoré majú ZMYSEL!

Mikiny a tričká, ktoré majú ZMYSEL!

Národná zoo Bojnice od roku 1984 chová ako jediná zoo na Slovensku africké slony – Maju a Gulu. Ich aktuálne umiestnenie zďaleka nezodpovedá prísnym pravidlám a podmienkam chovu slonov v ľudskej starostlivosti. Po nekonečných diskusiách a náročnom získaní finančných prostriedkov na nový pavilón slonov aj so štedrým vonkajším priestorom sa zoo podarilo zrealizovať jednu z najväčších stavieb v jej histórii. V mesiaci február 2019 sa slávnostne poklepkal základný kameň a aktuálne sa už riešia funkčné detaily nového pavilónu a pripravuje sa náročný transport sloníc do ich nového “domova”.

Keďže Národná zoo Bojnice sa nevenuje len chovu ohrozených druhov zvierat na svojom území, ale zapája sa aj do rôznych záchranných programov pre zvieratá vo voľnej prírode, pripravila si pre verejnosť projekt, kde môže pomôcť každý, kto bude mať záujem. Národná zoo Bojnice predsa myslí aj na divoké slony v prírode, nielen na tie svoje v Bojniciach! Výťažok poputuje neziskovej organizácii Save-elephants na ich ochranárske činnosti a aktivity.

Preto, ak ti nie je ľahostajný osud divokých slonov v Afrike, podpor kúpou trička alebo mikiny tento projekt! Tieto tričká a mikiny majú ZMYSEL! Myslíme na životné prostredie, preto aj tieto veci sú vyrobené z organickej bavlny. Z každého predaného kusu pôjdu 4 € práve organizácii Save-elephants. Neskôr budeme aj presne doplňovať, čo všetko bolo z výťažku financované.

Jednoduchá a výstižná grafika naznačuje siluetu slona vytvorenú jedným ťahom, ktorá sa mení na symbol života v podobe “EKG diagramu” a končí sa dvoma významnými logami. Jedno logo reprezentuje Národnú zoo Bojnice ako symbol chovu slonov v ľudskej starostlivosti a druhé logo reprezentuje neziskovú organizáciu Save-elephants ako symbol divokých slonov v Afrike. Dalo by sa to zhrnúť do vety: “Pokiaľ chceme súvisle udržať životaschopnú populáciu afrických slonov, nevyhnutnosťou je zaoberať sa nimi nielen chovom v ľudskej opatere ale aj vo voľnej prírode”. A vtedy si môžeme nadnesene povedať: “Pomáham dobrej veci!”, tak ako je uvedené aj v samotnej grafike.

Tričká a mikiny, ktoré majú zmysel si môžete zakúpiť len osobne v predajni suvenírov Národnej zoo Bojnice. Aktuálne máme v ponuke:

Detské tričká – farby ružová a zelená

Dámske tričká – farby čierna a červená

Pánske tričká – farby čierna a modrá

Mikiny – unisex, farby vojenská zelená a vínová bordová

 

ROZMERY TRIČIEK A MIKÍN (v cm)

 

 

Nezisková organizácia Save-elephants sa zaoberá ochranou afrických slonov. Pytliactvo v Afrike v posledných rokoch dosiahlo neuveriteľnú mieru a slony môžu z Afriky vymiznúť do jedného desaťročia. Ročne je ich ulovených cez 30 000, len v poslednej dekáde ich populácia klesla o 60%. Väčšina slonov prichádza o svoj život kvôli klom, ktoré sú aj napriek medzinárodnému zákazu obchodovania – CITES na čiernom trhu veľmi cenenou komoditou. Organizáciu Save-elephants založil v roku 2012 prírodovedec a cestovateľ Arthur F. Sniegon, ktorý v strednej Afrike doprevádza strážcov parkov priamo pri protipytliackom boji, vyjednáva s pytliakmi a dílermi a tak pomáha zatýkať priekupníkov. V Čade pomáha ochranárom s monitorovaním a GPS obojkovaním slonov a spoločne s nadáciou Kola pro Afriku organizuje taktiež zásielky darovaných českých horských bicyklov pre strážcov národných parkov.  Arthur taktiež spoločne s dobrovoľníkmi buduje okolo poľnohospodárskych polí domorodcov úle, ktoré včely dobrovoľne kolonizujú. Vytvárajú tak včeliu bariéru proti slonom, ktoré ničia ich úrodu a chodia sa na polia nakŕmiť. Veľmi zaujímavý je aj “psí projekt”, ktorý sa zameriava na znižovanie pytliactva a priekupníctva. Štvornohí detektívovia sú špeciálne vycvičení na hľadanie pašerákov uloveného zvieraťa či slonoviny. Ide o belgické ovčiaky, ktoré majú aj české korene. Pokiaľ si chcete pozrieť a zistiť viac o spomínaných a aj ďalších projektoch, všetky potrebné informácie nájdete na oficiálnom webe: https://www.save-elephants.org/

 

MIKINY A TRIČKÁ SI MÔŽETE OSOBNE ZAKÚPIŤ V NAŠEJ PREDAJNI SUVENÍROV.

Pozor, mikiny a tričká, ktoré majú zmysel, sa veľmi rýchlo vypredávajú!

Tak neváhajte, aby sme ešte mali vašu veľkosť!

 

 

 

Priatelia, vypočujte si message Arthura F. Sniegona a jeho poďakovanie.

Z každej mikiny a trička s logom „Pomáham dobrej veci“, ktoré ste si v našej predajni suvenírov kupovali koncom minulého išlo z každého predaného kusu 4 € organizácii Save-elephants. Výťažok za rok 2020 bol 656 Eur. Ďakujeme Vám. Po upokojení pandemickej situácie si budete môcť opäť kúpiť tieto mikiny a tričká vyrobené z organickej bavlny a pomôcť tak dobrej veci.
Nezisková organizácia Save-elephants sa zaoberá ochranou afrických slonov. Pytliactvo v Afrike v posledných rokoch dosiahlo neuveriteľnú mieru a slony môžu z Afriky vymiznúť do jedného desaťročia. Ročne je ich ulovených cez 30 000, len v poslednej dekáde ich populácia klesla o 60%. Väčšina slonov prichádza o svoj život kvôli klom, ktoré sú aj napriek medzinárodnému zákazu obchodovania – CITES na čiernom trhu veľmi cenenou komoditou. Organizáciu Save-elephants založil v roku 2012 prírodovedec a cestovateľ Arthur F. Sniegon, ktorý v strednej Afrike doprevádza strážcov parkov priamo pri protipytliackom boji, vyjednáva s pytliakmi a dílermi a tak pomáha zatýkať priekupníkov. V Čade pomáha ochranárom s monitorovaním a GPS obojkovaním slonov a spoločne s nadáciou Kola pro Afriku organizuje taktiež zásielky darovaných českých horských bicyklov pre strážcov národných parkov. Arthur taktiež spoločne s dobrovoľníkmi buduje okolo poľnohospodárskych polí domorodcov úle, ktoré včely dobrovoľne kolonizujú. Vytvárajú tak včeliu bariéru proti slonom, ktoré ničia ich úrodu a chodia sa na polia nakŕmiť. Veľmi zaujímavý je aj “psí projekt”, ktorý sa zameriava na znižovanie pytliactva a priekupníctva.
Viac o neziskovej organizácii Save-elephants sa dozviete tu: https://www.save-elephants.org/

 

 

Projekt „Mikiny a tričká, ktoré majú zmysel“ prináša pozitívne výsledky

Bojnická zoo sa v uplynulom kalendárnom roku zapojila do projektu pod názvom „Mikiny a tričká,“ ktoré majú zmysel.“ Projekt je spojený s chovom slonov afrických v bojnickej zoo, ktorá ako jediná v rámci Slovenskej republiky tento druh slonov chová. Slonice Maju s Guľou netreba našim návštevníkom zvlášť predstavovať. Bojnická zoo sa ale okrem ich chovu zapája i do rôznych záchranných programov pre zvieratá, žijúce vo voľnej prírode. A práve projekt „Mikiny a tričká, ktoré majú zmysel“ pomáha divokým slonom v prírode. Zapojiť sa do neho môže každý a výťažok z neho poputuje neziskovej organizácií Save-elephants, ktorá ho použije na svoje ochranárske aktivity. Za kalendárny rok 2020 odišlo od nás do Afriky 656 €.

Na aké aktivity putuje výťažok z projektu „Mikiny a tričká, ktoré majú zmysel?“

Finančná podpora na diaľku sa ukázala ako veľmi prospešná. Preto Vám prinášame niekoľko aktivít, na ktoré je výťažok z projektu „Mikiny a tričká, ktoré majú zmysel“ určený. V africkom štáte Kongo sa výrazne podporilo fungovanie hliadok detekčných psov, konkrétne v parku Odzala-Kokoua a v rezervácií Tchimpounga. Ide o výcvik ročných šteniat Ovčiaka Belgického. Toto plemeno sa využíva na zabránenie pytliactva slonov a v pátraní po priekupníkoch so slonovinou.

Podporujeme afrických ochranárov

V africkom meste Cad a jeho okolí sa získané financie používajú na podporu komunít, ktoré budujú protislonie včelie bariéry. V inej časti, severne od Baibokoumu na pobreží rieky Logone sa aktivity domorodých sústreďujú na výrobu takzvanej „pirogy.“ Ide o typ lode, vyrobenej z jedného kusa dreva, najčastejšie z pňa padnutého stromu. Na nej sa jednotlivé hliadky pohybujú popri pobreží rieky a zamedzujú konfliktom medzi hrochmi a domácimi roľníkmi. Ochranári z organizácie ILOUD využívajú „pirogy“ aj na monitorovanie a redukovanie výskytu rastliny Eihhornia crassipes. Tá je považovaná za vodný hyacint a môže do veľkej miery ovplyvniť vyhynutie ohrozených druhov zvierat v divočine.

V projekte pokračujeme

Do projektu na záchranu slonov žijúcich vo voľnej prírode sa môžete zapájať naďalej a veríme, že na základe vyššie uvedených faktov, bude záujem o podporu tohto projektu stúpať. Kúpou trička, respektíve mikiny pomôžete i životnému prostrediu, nakoľko ide o výrobky zhotovené z organickej bavlny. Z každého predaného kusa, poputuje čiastka v hodnote 4€ práve organizácií Save-elephants, s ktorou bojnická zoo udržiava priateľstvo a partnerstvo.