Na prvom marcovom stretnutí “mladých zoológov” sme sa venovali karpatskej faune a pobytovým znakom zvierat žijúcim v nej. Téma bola vybraná v súvislosti s Medzinárodným dňom lesov, ktorý sme si pripomenuli v pondelok, 21. marca. Stretnutia sa zúčastnilo pätnásť detí, vo veku od päť do šestnásť rokov.
Povedali sme si, aké zvieratá obývajú slovenské lesy, ktoré z nich možno pri potulkách prírodou stretnúť a aké pobytové znaky spozorovať. Po prednáške o karpatskej faune sme sa zamerali na najväčšiu slovenskú šelmu, medveďa hnedého európskeho. Deti sa dozvedeli, aké pobytové znaky v prírode za sebou zanecháva, čím sa živí, koľko sa dožíva a ako reagovať pri náhodnom stretnutí s ním. Priblížili sme si rozdiely medzi voľne žijúcimi medveďmi a medveďmi žijúcimi v zoologických záhradách. Vysvetlili sme si pojmy, ako napríklad medvedie značkovacie stromy, vývratiská a prebrali sme pojem hibernácia. V závere dvojhodinovej prednášky si deti pozreli epizódu z miniseriálu o šelmách v našej zoo.
Po teoretickej časti sme navštívili exteriér zoo, konkrétne ubikáciu medveďa hnedého. Tam nás čakala chovateľka Aďa, ktorá deťom priblížila množstvo zaujímavých faktov a prezradila niekoľko úsmevných zážitkov s našimi medveďmi.
Aj marcové stretnutie “mladých zoológov” prinieslo pozitívne ohlasy a deťom sa z neho domov odchádzať nechcelo. Teší nás, že sa nám formou edukácie darí zaujať a zabávať mladých ľudí.