Mýty o netopieroch ako posledná téma „Náučného leta“
Úvod » Mýty o netopieroch ako posledná téma „Náučného leta“

Poslednou zastávkou „Náučného leta 2022“ v Národnej zoo Bojnice bol edukačný stánok o netopieroch. Tému sme nazvali „Mýty o netopieroch“ a návštevníci sa dozvedeli zaujímavé informácie o najmenšom cicavcovi planéty.

Väčšina ľudí má o tomto zvieratku mylné a skreslené informácie. O netopieroch od nepamäti kolujú rôzne povery a mýty. Netopier je spájaný s ríšou čarov, alebo so svetom upírov. Mnohí ľudia veria, že jeho hlavnou vlastnosťou je nálet do ľudských vlasov. Pravda je ale úplne inde. A práve o vyvrátení vyššie spomenutých mýtov bola naša posledná edukácia v tradičnom info-stánku.

Okrem spochybnenia rôznych povier sme sa v stánku zamerali aj na iné, dôležité fakty, súvisiace s netopiermi. Našim návštevníkom sme opísali životný cyklus netopiera, vysvetlili sme im pojmy ako echolokácia či hibernácia a porozprávali sme sa i o výskume a sledovaní netopierov vďaka echolokátorm,. Neopomenuli sme ani základné informácie, akými sú napríklad veľkosť, počet druhov, potrava a rôzne iné zaujímavosti. Návštevníkov najviac zaujímal výskyt netopierov, ich pole pôsobnosti a druhy, žijúce na Slovensku.

Všetkým sme sa snažili na ich otázky vecne a odborne odpovedať. Veríme, že si z dnešnej návštevy Národnej zoo Bojnice odniesli veľa nového a v prvom rade úplne iný pohľad na tohto užitočného cicavca.

Tak ako vždy, aj dnes sme mali pripravené aktivity pre deti a to vo forme omaľovánok, origami, pútavých obrázkov a hlavolamov.

Veríme, že dnešný stánok zaujal všetky vekové skupiny a že sme sa úspešne podieľali na edukácii každého, kto sa pri nás pristavil. A nie iba dnešný stánok mal napĺňať tento cieľ. V rámci „Náučného leta 2022“ sme sa medzi návštevníkov vybrali úctyhodných tridsať krát a venovali sme sa množstvu zaujímavých tém. A pokiaľ sme aspoň štvrtine z tých, ktorí nás navštívili vštepili naše poslania či informácie, považujeme našu misiu za splnenú.

Ďakujeme všetkým, ktorí o naše stánky prejavovali záujem a už teraz sa tešíme na nastávajúci kalendárny rok, v ktorom na projekt „Náučné leto“ bez pochýb nadviažeme!

Publikované 30.08.2022